Cum. Tem 12th, 2024

Altın Anahtarlar Türkiye’ye Geliyor

2023 Mart-Turizm Markamız Parlayacak

Les Clefs d’Or 2023’de Türkiye’de

Uluslararası Concıerge’ler Bı̇rlı̇ği (Union Internationale Des Concierges d’HôTels “Les Clefs d’Or) Enternasyonel Kongresı̇, 2023’te İstanbul’da

Uluslararası Concıerge’ler Bı̇rliği Basın Lansmanı Başkanlığını Gürkan Boztepe’nin yaptığı Gastronomi Turizm Derneği (GTD) Desteği İle Gerçekleşti.

Önceliklerinin arasında turizm marka değerimizin artırılması, eğitim ve uluslararası temsilcilikler ile Türkiye turizmine katkıda bulunmak olan Les Clefs d’Or Türkiye’nin, kamu, özel sektör, yerel yönetimler ve diğer turizm sivil toplum örgütleriyle beraber iş birliği fırsatları yaratacak olan 2002 yılından itibaren kongre hayali gerçekleşiyor.

Dünyada, 80 ülke, 530 şehir ve 4 bine yakın üyesi olan Uluslararası Concierge’ler Birliği’nin (U.I.C.H.-Union Internationale des Concierges d´Hôtels) Türkiye ayağını Les Clefs d’Or Türkiye, temsil ediyor.

Yaka rozetleri ve simgesi altın anahtar olan, Altın Anahtarların sahipleri, turizm bilgisi, tiyatro ve eğlence alanındaki güncel olaylar, otel politikaları ve prosedürleri, havayolları süreçleri, özen yükümlülükleri, posta ve kurye prosedürleri, restoran gibi alanları test eden titiz bir giriş sürecini takip edebilen bilgileri, titiz standartları uygulayarak, markasının bütünlüğünü korumak için ortak bir çaba göstermeleriyle her şeyden önce bir turizm profesyonelidir. 

Gerçek bir konsiyerj, şehri hakkında samimi bir bilgiye sahiptir.  Restoranlar, tiyatro, alışveriş bölgeleri, ilgi çekici yerler ve hatta ana caddenin arkasındaki ara sokakta harika bir restoran sunan küçük şarküteri hakkında bilgisi olan, şehrinin sunduğu her şeyin elçisidir. 

Otel konsiyerjinin konumu hiçbir zaman tamamen durağan bir kavram olmamıştır. Zorunlu olarak, mesleğin doğasında çok daha fazla akışkanlık olmuştur. ‘Hayır’ kelimesi hiçbir zaman profesyonel otel konsiyerjinin kelime dağarcığının bir parçası olmadı ve bu, meslektekilerin her zaman turizm ve otel endüstrilerinin trendlerine uyarlanabilir ve hareketli olmalarını sağladı.

Les Clefs d’Or’un konsiyerji aynı zamanda kendi şehirlerinde düzenli olarak yerel toplantılar düzenler ve burada üyeler düzenli destek ve eğitim almak için bir araya gelir. Eğitim ve gelişim , hem mevcut üyelerin devam eden gelişimi hem de derneğin gençliğini desteklemek için Les Clefs d’Or’un devam eden başarısının her zaman anahtarı olmuştur .

CVK Boshorus Hotelde 18 kasım 2022 Cuma günü gerçekleşen basın Toplantısının moderatörlüğü Gastronomi Turizm Derneği (GTD) başkanı

Gürkan Boztepe üstlendi. 

Ön konuşmasında Boztepe “Kongrenin İstanbul’a gelmesi ve Türkiye’nin doğru tanıtımı yapılması için çok iyi bir fırsat olduğunu düşünmekteyiz. 

Bu konuda emek sarfeden önce konsiyerj Derneğin  Başkanı Adnan Öner ve yöneticilerini buradan içtenlikle tebrik etmek istiyorum. Çok önemli bir organizasyona imza atılmakta ve Gastronomi Turizmi Derneği olarak biz Türk mutfağının tanıtılması sorumluğu üstlenmiş bir dernek olarak bu organizasyonun her noktasında olmakla mutluluk duyuyoruz. 

Basın konusunda elimizden gelen desteği vermekle mutlu oluyoruz ve Kültür Turizm Bakanlığımızdan farklı farklı kurumların bu organizasyona çok ciddi destek vereceğini biliyoruz. 

Bizim amacımız konsiyerj derneği’nin. Mart ayında yapılacak bu nitelikli organizasyonun başarılı geçmesi ve yarın bir gün biz Singapur’a gittiğimiz zaman ya da Amerika’ya gittiğimiz zaman oradaki konsiyerjlerin bu nitelikli organizasyonu hatırlayıp Türk denildiği zaman Türk mutfağı denildiği zaman yüzünde bir gülümseme oluşturmamız bizim için çok kıymetli.” Sözlerinden sonra  Uluslararası Concierge Birliği Les Clefs d’Or Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Öner’i bilgi vermesi için kürsüye davet etdi

Adnan Öner özetle“ Bizler mesleğimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz Bir hayalimiz vardı. 

1952 den beri her yıl dünyanın farklı bir şehrinde, ülkesinde şehrinde buluşuyoruz. Biz Türkiye olarak bu gruba biraz geç dahil olduk. 

Yani 2002 yılında ilk Atina’da kongremize gitmiştik. 2002 yılından beri yaklaşık 20 yıldır bu derneğin bir parçasıyız ve çok mutluyuz. 

20 yıldır biz bu grubun içindeyiz ilk Atina kongremizde den beri ilk gittiğimiz kongreden itibaren en büyük heyecanımız. 2002- 2003 böyle farklı ülkelerin şehirlerine gidiyoruz, katılıyoruz. Arkadaşlarımızla tanışıyoruz. Bir Türk olarak İstanbul’lu olarak,bu kongreyi İstanbul’da yapmalıyız. Dolayısıyla ilk gittiğimiz kongreden itibaren bütün hayalimiz bu kongreyi istanbul’a bitirmekti ve sonunda bunu 2023 yılında 11-15 mart tarihleri arasında gerçekleştirmeyi başardık.

Üstelik Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıl dönümünü kutlamak işte bizim bu kongremiz. Hepsi bir araya geldi ve daha da mutlu olur. 

Daha da heyecanımız büyük. Bu yolda tabii ilerlerken. Bu sektör içinde bütün bu sektörün tüm ileri gelenlerinin sizler başta olmak üzere sayın Turizm Bakanımız, sayın Belediye Başkanımız, sayın Valimiz, yani bu konuda turizm sektörüne destek verecek tüm aktörlerin desteğine yardımına ihtiyacımız var. 

Turizmin içindeyseniz ve özellikle bizler gibi konsiyerjler yani misafire en çok dokunan kişiler olarak bizim büyüklerimiz yok.

Konsiyerj dediğimiz zaman. Ülkesini şehrini iyi bilen kişi olmak zorunda. O misafirlere gelen yabancı misafirlerimize ülkemizi, şehrimizi en iyi şekilde tanıtmak durumundayız. 

Ama bunu yaparken sadece şehrimizin ülkemizde sınırlı kalmıyor. Çünkü konsiyerjin uluslararası bir ayağı da var. 

Bize gelen sorular dünyanın herhangi bir yerinden de olabiliyor gerektiğinde. Misafirin gelip bana işte şu restoran rezervasyonu yapmak isteyebilir veya işte yurt dışından bir şey getirmemi isteyebiliyor. Ben hemen o ülkedeki o arkadaşımla, irtibata geçip o misafirin ihtiyacını karşılayabiliyorum. 

Dolayısıyla konsiyerj  çok uluslararası meslek grubunun içindeyiz açıkçası ve bununla da gurur duyuyorum.” Sonrasında soru kısmında sorumuz;

ülkelerde yaptığınız kongreler temaları değişken mi? O bir, ikincisi eğitim ağırlıklı mı?, Bir de yaptığınız hani bu kongreler ülkelerdeki randımanı nasıl oldu?, Onun hani sonuç bildirgeleri nasıl biraz bilgi verirmisiniz- Temalar genelde standar eğitim ağrlıklı çok randımanlı geçtiği cevabını aldık.

 yilmazparlar@yahoo.com

Uluslararası Concıerge’ler Bı̇rliği Basın Lansmanı