Cum. Tem 12th, 2024Kültür ve Turizm Bakanlığı, TOBB, Türk Hava Yolları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen, Hyve Group, TUROFED ve TTYD iş birliğiyle, 30 Ocak – 2 Şubat 2020 tarihleri arasında 24. kez düzenlenen, dünyanın en büyük dört turizm fuarından bir olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT’de sadece standlara bakmak değil öykülerini ürünlerini dinlediğinizde fayda sağlar. Emitt’de Standları DinlemekFuarlar turizm endüstrisinde pazarlama politikaları alanında sabit bir parça haline gelmiştir. Turizm fuarları, sektör meslektaşları ile iş bağlantıları sağlamak, ağ kurmak için mükemmeldir. Giderek daha ticari hale gelen fuarlar, turizm endüstrisinin büyümesini, yaygınlaşmasını ve küreselleşmesi teşvik eder.
Forbidan paradigması ötesinde, turizmin yeni çağında turizm endüstrisinin misyonları daha karmaşıktır. Şirketlerin ve kümelerin rekabetçiliğine sistematik olarak katkıda bulunarak bilgi işlevlerini güçlendirirler. Rekabetçi faktörlerinin her birini iyileştirmeye yönelik mevcut ve potansiyel katkı sağlar. Turizmin geliştirilmesi, optimize edilmesi için stratejik rol üstlenir.

Turizm firmaların büyümesine somut bir katkı sağlamak için tüm ön koşullara sahiptir. Zengin bir tarihi ve kültürel miras, eşsiz somut ve somut olmayan kültürel değerler, birçok görkemli mimari topluluk, uluslararası turizm fuarlarında tartışılmaz bir avantajıdır.
Ziyaret etdiğimiz ve dinlediğimiz bazı standları grub halinde toplayan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği TÜRSAB ve Türkiye Otelciler Birliği TÜROB başda olmak üzere birkaç standların verdiği bilgiler.

TÜRSAB, EMITT Fuarı’nda, üyelerinin ücretsiz olarak kullanımına açtığı 220 metrekarelik stantla yerini aldı. Standda Basın Danışmanı Ayşe Korkmaz’dan aldığımız bilgilere göre Ziyaret etdiğimiz zaman diliminde, Başkan ve yönetim kurul üyelerinin Bakan ile görüşmeler için ayrıldığını, Standlarını çok sayıda Belediye Başkanların TÜRSAB temsilcileri ile ziyaret etdiklerini işbirliği için önemli görüşmeler yapıldığını, çok verimli fuar süreci olduğunu söyledi. Ayşe Korkmaz, TÜRSAB ROTA projesinin EMITT’de tanıtıldığını ilave ederek, TÜRSAB standını ziyaret eden seyahat acentalarına, 4 gün sonra sisteminin aktif hale geleceği TÜRSAB ROTA hakkında bilgi verildini açıkladı.

EMITT Turizm Fuarında TÜROB’da yoğun görüşmeler ve toplantılar yapıldı. 
Eresin Hotels Grubun Yönetim Kurul Başkan Yardımsısı ve TÜROB Başkanı Müberra Eresin’in verdiği bilgilere göre, Otelcilerin 2019 yılı doluluklarının bir önceki yıla göre yüzde 2.4 artarak yüzde 67.6 olduğunu açıkladı. Ortalama oda bedeli yüzde 10.4 artışla 77.4 Euro’ya, oda başı elde edilen gelir yüzde 13 artışla 52.3 Euro’ya yükseldi. 2019 yılında son 3 yılın en iyi rakamlarına ulaşıldığını öğrendik.

Kuzey Kıbrıs Standında Ayda Akil ve Banu Dargın’dan yaptığımız söyleşide; Kuzey Kıbrıs adasını Turizm destinasyonunda önemli kılan kültürün –kültür mirasın her ilinde, ilçesinde, köyünde varlık göstermesidir.

Her platformda dile gelen Türk seyahat acantalarına sitemi yineliyorlar. Yunan ada reklamlarını üzülerek gördüklerini, Kuzey Kıbrıs’ta bizim adamız şeklinde herhangi bir reklam görmediklerini, Kıbrıs’ın kültürel tarihini, kültürel mekanları, anlatıyorlar. Her alternatifli her tür turizm çeşidine sahip Kıbrıs’ın tüm yıl sürecek turizm akışı için önem verdiği Kongre turizmde de hazırlıklı olduklarını yeterli alt yapıya sahip olduklarını söylüyorlar. 

Gerçekdende; Tarihine şehidine sahip çıkan Ülkeler varlıklarını sürdürür. Avustralya turistlerin Çanakkale’deki şehitlerini ziyaret etdikleri gibi Bizlerde Girne Karaoğlanoğlu şehitliğinde yatan yavrularımızı ziyaret etmeliyiz.

Ayda Akil ve Banu Dargın’dan yine verdikleri bilgilere göre; Kıbrıs’ta gezilecek yerler arasında oldukça etkileyici eserler var. Lefkoşa’da Surlariçi dediğimiz bölge, Lefkoşa’da Venedik Sütunu, Girnekapısı, Selimiye Camii, Osmanlı ve İngiliz dönemlerinden kalma mekanlar. Girne’de Eski Liman, Girne kalesi, Karaoğlanoğlu Şehitlik, Bellapais Manastırı, St.Hilarion Kalesi ziyaret edilebilir. Karpaz’da Apostolos Anderas Kilisesi.
8-10 Mayıs 2020 tarihleri arasında Türkiye’ninde katılacağı II. Uluslararası Okçuluk Turnuvasın olacağı Bulgaristan standında Ralitsa Petrova Okculuk yarşmaların yapılacağı Varna’ya 33 km uzaklıkta, Neofit Rilski köyünde 50 hektarın üzerinde tamamlanmış formunda 2022 yılında tamamı bitecek tematik Tarihi Park, hakkında bilgiler veriyor.

10000 yıllık tarih, 5 çağ insan medeniyeti Kalokolitik ve Neolitik yerleşimleri,  Trakya ve Roma’nın görkemli tarihi boyunca Birinci ve İkinci Bulgar Krallığı’nın gününe kadar topraklarımızın gelişimi Tarih Parkı’nın topraklarında yeniden yaratılacak.
Trakya sarayları ve mezarları, Ortaçağ kalesi ve yerleşim yerleri, Göller, Tarihi anıtlar ve heykel, Binicilik, Mistik ve eski ritüeller, Okçuluk, Düellolar, savaşlar, Gerçek Altın Hazineleri, Otantik doğal gıdalar, Festivaller ve etkinliklerin sergilenecği, her ziyaretçinin deneyimleyebilmesi için Türk ve Osmanlı medeniyeti dahil Trakya dönemlerini, Proto-Bulgarları ve Slavları ve ayrıca gölleri olan bir eğlence alanı. Geçmişin tarihinin canlandığı arena olarak izah ediyor.

İç ve dış turizm açısından çok yüksek iş potansiyeli sağlıyan EMİTT fuarda katılım ve ziyaretci sayısı oldukca yoğundu.

yilmazparlar@yahoo.com  

Bir cevap yazın