Cts. Şub 24th, 2024


IWSA (International Wine and Spirits Academy World Class ve Yeme-İçme sektörünün en prestijli bartender yarışması olan World Class Lüks içki dünyasında çok önemli turizm geliri olan dünyanın çok ülkesinde ilgi gören Kokteyl kültürü World Class Platformunda Türkiye ne durumda. 
Sığındığı limana devasa görüntü veren, soluksuz yirmidört saat yaşayan çağdaş metropol gibi turizm hizmeti veren, görkemli yüzen hoteller..”Cruises turizmi”  A müşteri sınıfıyla, en yüksek gelir getiren yüksek katma değerli turizm çeşitlerinden. Alternatif turizm arayan ekonomimiz cruise turizmi kadar getirisi olan gastronominin ayrılmaz parçası, yemek gelirlerinden daha fazla getirisi olan kokteyl kültürünü yayamaktadır.
Sanatıyla, sebze meyve aromalarıyla ülkeyi ön plana çıkaran ülke tanıtımına imajına fayda sağlayan turizm çeşidini üzülerek ıskalıyoruz. Ülke Coğrafi özellik açısından dört mevsimin yaşandığı binlerce bitki sebze meyve zenginliğe sahipken kullanamamanın ve tanıtamamın sancısı çeken, kokteyl kültürü yaymak isteyen uzmanlar sessiz çığlığa sahipler. 
Bitki araştırmasıyla belkide ilime ışık tutabilecek, çok katkısı olabilecek değerler yeryüzüne çıkamıyor.
Festival havasında geçen bartender World Class yarışması çok getirisi olan ve reklam unsuru taşıma açısından ülke tanıtımına imajına çok artıları olan etkinlik.
Yasak kelimesi kara pençe gibi bu kültürü eziyor.
Gastronomi ve Kokteyl kültür eğitimi veren International Wine and Spirits Academy (IWSA), Miami’de gerçekleşecek World Class dünya yarışma finalinde Türkiye’yi temsil edecek finalist için için yüzlerce barmenin yarışması sonucu Nidal Egekan isimli tek bayanın olduğu yedi finalist belirlemişti. 1-2 Ağustos tarihlerinde Blue Marlin, Soho House, Vogue, Frankie, Marriott Hotel, Joker19 ve Gekko Cocktail & Whisky’de çalışan barmenler son derece ilginç özel yaratıcı yarışmalarla birbirinden özel kokteyllerle kıyasıya yarıştılar. Jüriye sunumlarını gerçek müşteri ve barmen ikili tiyatral şekilde 2 gün boyunca süren zorlu heyecanlı keyifli beş etab üzerinden hünerlerini yeteneklerini sergilediler.


Birincilik ödülü, Türkiye’de 3. kez düzenlenen 2015 yılı ikincisi Engin Yıldız’ın oldu. 

Turizmde önemli bir yeri olan Kokteyl kültürüne kaliteli bir anlayış getirmeyi amaçlayan, her yıl düzenlenen World Class yarışmasındaki bu yılın jürisi
Kevin Patnode ( 2015 World Class Türkiye Birincisi ( 2015 World Class Dünya Yedincisi ),
1997 yılından beri yiyecek içecek sektöründe eğitmen ve danışman olarak çalışan, Yeme & İçme konularındaki faaliyetlerinden dolayı Fransa ve Şili devletleri tarafından madalya ile ödüllendirilen, İngiltere’de “Wine and Spirit Education Trust, Advance Course”, Londra’da “Beer Academy Advance Course”, Fransa’da “Cordon Bleu” ve Reims Üniversitesinin Lezzet, Gastronomi ve Masa Sanatları bölümünde Master yapan, Hürriyet ve Radikal gazeteleri, La Cucina İtaliana ve GQ gibi dergilerde yazarlık yapan  Oğul Türkan,
Aristotelis Papadopoulos (2009 World Class Dünya Birincisi)
İnternational Wine & Spirit Academy de eğitimlerine devam etmekte ve 3 senedir World Class elçiliği ve jüriliği ile viski mentorluğu yapan, Ertan Engin. İnternational Wine & Spirit Academy yöneticilerinden Engin Akkan moderatörlüğünde gerçekleşen Türkiye finalinin ilk etabında ‘Eyes Wide Shut’ ile start alan yarışmanın başlangıç mücadelesinde, barmenler 4 farklı kategoriden üstü kapalı kadehteki ürünü tadarak, koklayarak doğru alkollü içkiyi bulmaya çalıştılar. Yaptığımız kısa söyleşide 2015 World Class Türkiye Birincisi ve 2015 World Class Dünya Yedincisi Kevin Patnode En zor etap olarak değerlendirdi.
‘Renaissance of the Technique’ etapda; barmenler kendilerine özgü tekniklerini sergilediler. Jüriyi şaşırtacak yaratıcılık aranan bu etapda öyküleriyle inonatif sunumlar gerçekden jüriyi ve izleyenleri şaşrtdı. 
‘5 in5’ etabında barmenler 5 dakika içerisinde 5 farklı klasik kokteyl hazırlama mücadelesi verdiler.
 ‘No Drop Left Behind’ etabında  yarışmacılar mükemmel cin Martini’yi 
Neden kendilerinden içmelerini kanıtlamak için buluşlarını yeteneklerini ortya koydular.
‘Cocktails Undercover’daki etap yasak olan ortamda çeşitli satıcı kisvesi altında ( Bakkal kasap çiçekci berber vs.) gizli esrarengiz ve tiyatral bir sunum gerçekleştirdiler. Böylece bir kez daha sanatcı olduklarını ortaya koyarak keyifle izletdiler. Kategori birincilerine ve genel toplamda kazananlara ödülleri verildi.
Türkiye’nin birincisi Engin Yıldız Eylül ayında Miami’de dünya finalistleriyle yarışacak  

yilmazparlar@yahoo.com

Bir cevap yazın