Cum. Tem 12th, 2024Hayalleri Süsleyen Küba Turizmi

Başkent Havana’nın bir parkında Atatürk’ün büstü bulunan, Renkli evleri, sıcak kanlı insanları, farklı kültürü ve atmosferi ile farklı destinasyonlardan biri olan Küba, Emitt 2020 fuarda, standıyla yoğun ilgi gören ülke Standlarındandı.

Emitt Fuar kapsamında, Küba’nın Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez’in ev sahipliğinde Kaya Hotelde Küba turizm bakanlığının ticari direktörü Michel Bernal’in da katıldığı, Gala yemeği düzenlendi.

Karayip Denizinin, delici mavi gökyüzlü, yeşillikleri, tropik bitkilerin parlak renkleri, turkuaz dalgaları, plajların beyaz kumu tropik iklimi, karstik mağaraları ve dalış için güzel koyları, sahil mango çalılıkları, ünlü rom ve puroları, ihtiva eden özgürlük seven insanlar ülkesi Küba tanıtımı bir video gösterildi
.

Video gösterim sonrası, Küba’nın Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez, yaptığı konuşmasında Türk Turizmci dostları ağırlamakdan memnuniyet duyduğunu ifade etdi. Türk dostluğunu ve Türk turizme verdiği öneme dikkat çekti. Arzu edilen seviyede Türk turistlerin olmadığının altını çizdi. Küba’nın kültürü, tarihi ve turizm altyapısından dolayı daha çok Türk turisti ağırlamak için potansiyeli bulunduğunu ve  THY’nin haftada 3 uçuşun olduğunu belirtdi.
Sağlık, termal, iş turizmi, otel yönetimi gibi alanlarda Türkiye’nin büyük bir deneyimi olduğunu, Küba’nın sağlık alanında önemli bir gelişim gösterdiğini, sağlık alanında birçok uzmanlaşmış kurumu, doktoru ve altyapısıyla bu turizme açık olduğunu vurguladı.

Küba turizm bakanlığının ticari direktörü Michel Bernal Türk turistlerin son yıl olarak 18 bin gibi çok az sayıda olduğunu ve artırmak arzusunda olduklarını söyledi. Uluslararası Küba Turizm Fuarı  FITCuba 2020’nin Rusya’ya adanacağını vurguladı. Özgürlük adasının tarihi mirası, Küba’nın geçmişine götürecek çok sayıda müze, sergi olduğunu, Karayip suları, deniz yaşamı türlerinin çeşitliliği tüm balıkçılık yöntemleri ve türleri, tekne turları, Küba, deniz manzarasının dalış meraklıları ve kaşifleri için gerçek bir cennet olduğunu dile getirdi.

Konuşma sonrası Küba’dan gelen orkestra  eşiliğinde konuklar Küba’ya özgü dansları, Rumba, Bolero, Cha Cha Cha ve Salsa yaptılar. Küba’nın Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez ve Küba turizm bakanlığının ticari direktörü Michel Bernal konuklara dans pistinde eşlik etdiler. Harika dansları ve çok güzel figürleri gözden kaçmadı.

Masamızda bulunan Day Tours sahibi Altuğ Uğurola, Küba’lı eşi Dayana Uğurola ve Roma’da turizm danışmanı olarak görev yapan Madelen Gonzalez Bardo Tanchez yaptığımız sohbetde; Madelen Gonzalez Şaşırtıcı derecede güzel mercan resifleri, korsan hazineleri olan batık gemiler, Santiago de Cuba’ya giden bir trenle çökmüş ve batık demiryolu köprüsü, tropik kuşların, muhteşem mangrovlar ve palmiye ağaçları, huzurlu sessizlik, hareketli Havana ile Küba tatil için mükemmel bir yer olduğunu söylüyor.

Day Tours sahibi Altuğ Uğurola Pek çok ülkeden Küba’ya turist getiriyor. İlginç anekdotlarla Küba’ya gidişini anlatdı. Unesco’ya göre dünyada en çok görülmek istenen ülke olarak Küba’da en yenisi 1959 model olan Amerikan arabaların bulunduğunu, barınma, sağlık ve eğitimin ücretsiz olduğunu, aktardı. Hekesin eşit olduğu Küba’da, Dünyanın en iyi sağlık eğitimi bu ülkede verilmekte olduğunu ve en iyi doktorların bu ülkeden çıktığını söyledi..

Gala yemeği çıkışında Kaya hotelin resepsiyonda görevli çalışanların özel üniformalı kıyafetleri dikkatimizi çekdi. Turizmimizi en iyi şekilde temsil ettiklerinin işareti olarak  algıladık ve görüntüledik.

yilmazparlar@yahoo.com

Bir cevap yazın