Cum. Tem 12th, 2024

Ruanda Fahri Konsolosu Zeynep Bora’nın icra direktörlüğüğünü yaptığı Summart Sanat Merkezi yine mükemmel bir sergiye ev sahipliği yaptı.

Sanatseverlerin sadece görsel bir zevk için değil, aynı zamanda derin düşünceleri ve duygusal deneyimleri keşfetmek için bir araya getiren, çağdaş sanatın çeşitliliği ve yeniliği teşvik eden, toplumu zenginleştiren ve ilham veren, genç yeteneklere destek vererek, onların potansiyellerini keşfetmelerine ve sergilemelerine olanak tanıyan, duygusal ve zihinsel keşiflerine rehberlik eden, kültürel birer hazine insanlığın ruhunu ve yaratıcılığını besleyen, övgü dolu mekan Summart Sanat Merkezinde Aporia isimli sergi yoğun ilgi gördü.

Ali Elmacı, Leyla Emadi, Fırat Engin, Uğur Güler, Hakan Sorar ve Evren Sungur’un farklı dönemlere ait eserlerini bir araya getiren sergi Küratörüğü Cem Karakaya üstlendi.

Sanat dünyasında yaptığı etkileyici çalışmalarla tanınan, Kültür dünyamızın önemli isimlerinden biri olan Cem Karakaya, karma sergi Aporia, hakkında; “ Sürekli gelişen ve kültürel olarak evrilen dünyamızın, güç mücadeleleri tarafından şekillendirilen derin çelişkilerini anlamamıza yardımcı olacak eleştirel bir bakış açısı sunmayı amaçlıyor.” Şeklinde ifade ediyor.

Antik Yunan felsefesinden adını alan Aporia, aslında bir kavramdır ve anlamı “çelişki” veya “çıkmaz”dır. Bu platform, adını taşıdığı gibi, çeşitli düşünce sistemlerinin, ideolojilerin ve değerlerin arasındaki çatışmaları ve çelişkileri irdeleyen bir perspektif sunmaktadır. Aporia’nın amacı, karmaşık sorunları ele alarak, derinlemesine düşünme ve eleştirel analiz yoluyla çözüm aramaktır.

Aporia’nın sunduğu eleştirel bakış açısı, kültürel evrimin karmaşıklığını daha iyi anlamamıza ve dünyadaki derin çelişkilerle başa çıkmamıza yardımcı olabilir. Platformun, toplumların çeşitliliğini ve karmaşıklığını kucaklayarak, daha adil, sürdürülebilir ve barışçıl bir dünya için çözümler geliştirmeye katkı sağlaması beklenmektedir.

yilmazparlar@yahoo.com