Çar. Haz 19th, 2024ilk 1921 yılında California, Oakland’da kurulan, 1924 yılı Avrupa’ da Londra ve Paris’te devam eden, 126 ülkede, 3.000’ in üzerinde Kulübü ve yaklaşık 90.000 üyesi olan iş ve meslek kadınlarının ortak olarak yürüttükleri hizmetin kadın ve genç kızlara dünyada yaygınlaştırılma amaçlı, Türkiye İstanbul Soroptimist Levent Şube geçmiş dönem Başkanı Leman Dorsay’ın muhteşem fotograf sergisi Beşiktaş Belediyesi Kültür sanat Galerisinde sanatseverlere kapılarını açtı.Tüm dünyada çiçek açan Türk Soroptimist üyelerin, Notre Dame De Sion Fransız Kız Lise mezunların, ve Sinema dünyasının ünlü isimleri sergide Sanatcı Leman Dorsay’ın yanında oldular. 

Resimler sadece bazı anları durdurmak, bir kişinin olduğu olayların veya yerlerin hafızasını korumak için çekilir. Bazen anıdan bağımsız olarak duyguları uyandıracak kadar sanki başka bir dünyada bir yolculuk yapar gibi duvarda asılı kalacak Sanat dünyasına açılan pencere oluşturur.

Duayen Sinema Yazarı Atilla Dorsay’ın eşi ozan pop sanatcı Ece Dorsay’ın Annesi Leman Dorsay tüm aile fertleri gibi on parmak on marifet dolu dolu sanat yetenekleriler.
Küçük yaşlardan itibaren fotoğraf çekime merakı olan, en klasik makinelerden tüm açıları, tüm ayarları, fonları yakalamaya alışkın Sanatcı Leman Dorsay sergilediği fotoların büyük bir kısmı en zor çekim olan bulut, deniz, gökyüzü temaları. Sadece zor sanatın keşfi değil değil ruhlara hitap eden yüzlerce kelimenin ifade edemeyeceği bir hikaye anlatıyor çektiği resimler.

Adadığı temada niyet sanat yaratmak olarak değil nesneyi galvanize ederek, titizlikle çalışılmış ince zarif bir şekilde işlenmiş tonları yakalamış, geniş formatı ve analog kompozisyonunun fotoğrafsal yaratıcılık örneğidir.

Bu görülmeye değer, bulanık kenarları, açık liladan koyu maviye kadar uyumlu, ancak güneş ışınlarından kırmızımsı veya altın renkte görünen, anıtsallık niteliğini kazanan, belirli bir duygusal ton belirliyen, bulutlar, saf ritmin çerçevelerinde yer alıyor.
Ruh getirebilecek sonsuz bir ilham kaynağı gökyüzü ve deniz dalgaları, arzu edilen, birkaç saniye sürecinde çekimin zorluğu, sanatın anı yakalamak olduğunun en büyük kanıtıdır. An tüm çekimlerin kilit bir unsurdur. 

Gerçekten detaylara göz atdığınızda ışık -gölge oyunu, Nötr yoğunluk gradyanlı filtreler veya basamaklama gibi, renklerle yaptığınız yolculuk, kalbinize de en derin anlam, duygu ve güzellik yüklüyor.

Zor sanatda çekim için her zaman gökyüzüne güvenemezsiniz. Bir dahaki sefere harika olabileceğini düşündüğünüz fotoğraf çekimi uyumsuzluk getirir, o nedenle o an çekim duygusal ani karar gerektir 

Çekim öncesinden, derin hisleri, düşünceleri ve empatileri olan sanatcının, insanlara anlatan, harika sanat dili olan bu fotoğraf sergisi kısa süre 14 Eylüle kadar ziyarete açık olacağından zaman geçmeden ilham almanızı öneririm.
Uluslararası Soroptimist -Türkiye (Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu (Union)
İlk Kulüp olan İstanbul Soroptimist Kulübü 1948 yılında aydın Türk kadını, yazar Müfide Ferit Tek tarafından 1948 yılında kurulmuş. 1953 yılında İstanbul ve Ankara Kulüpleri “Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu”nu kurmuşlardır. Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu kamu yararına bir dernektir. Uluslararası Soroptimist Avrupa (SI/E) üyesidir. 16 şehirde, 37 Kulübü ve 1.000’i aşkın üyesi vardır. Soroptimist  Adını Latince “soror – kız kardeş” ve “optima – iyi niyet” kelimelerinden almış olup, genellikle “en iyiyi amaçlayan kadınlar” olarak yorumlanmaktadır. Uluslararası Soroptimist Federasyonu her biri kendi içinde ünyon/bölge ve kulüplere ayrılmış, Amerika, Avrupa, Büyük Britanya -İrlanda ve Güney Batı Pasifik olmak üzere dört federasyondan oluşmaktadır. 

yilmazparlar@yahoo.com

Bir cevap yazın