Cum. Tem 19th, 2024

İstanbul, L’Etape Türkiye by Tour de France’a Ev Sahipliği Yapacak- Spor ve Turizmde Büyük Adım

19-20 Ekim 2024 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan L’Etape Türkiye by Tour de France organizasyonu, amatör bisikletçileri ağırlayarak Türkiye’nin spor ve turizm alanında tanıtımına büyük katkı sağlayacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği ve Bisiklet Federasyonu iş birliğiyle gerçekleşecek etkinliğin basın toplantısı Sepetçiler Kasrı’nda yapıldı. Toplantıya İstanbul Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhittin Özbay ve L’Etape Türkiye Proje Yöneticisi Mathieu Clanchin katıldı.

L’Etape Türkiye by Tour de France, İstanbul’da ilk kez gerçekleştirilecek ve bu etkinlik hem sporun tabana yayılmasına hem de Türkiye’nin uluslararası tanıtımına büyük katkı sağlayacak. Yetkililer, bu organizasyonun İstanbul’un spor ve turizm potansiyelini ortaya çıkaracağı konusunda hemfikir.

Spor ve Turizmde Yeni Ufuklar

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, organizasyonun sporun tabana yayılmasında önemli bir adım olduğunu vurguladı. Müftüoğlu, “İstanbul hem bir spor hem de bir turizm şehri. Bu etkinlik, ülkemizin tanıtımında ve ekonomisinde büyük bir ivme kazandıracak. İstanbul’un dünya markası olduğunu düşünüyoruz ve bu organizasyonun gelecekte 20 bin katılımcıyla sınırlanacağını öngörüyoruz” dedi.

Uluslararası Bisiklet Tutkusu İstanbul’da

L’Etape Türkiye Proje Yöneticisi Mathieu Clanchin, etkinliğin Türkiye’de ilk kez düzenleneceğini belirterek, “Tour de France’ın coşkusunu ve heyecanını İstanbul’un güzel rotalarında yaşayacağız. Bu organizasyonun birincisini gerçekleştiriyoruz ve devamının gelmesini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

İstanbul’un Her Köşesinde Spor

İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhittin Özbay, sporun her mahalleye yayılmasının önemine değinerek, “Sporu toplumun her kesimine ulaştırmak istiyoruz. Geleceğin sporcu avukatlarını, doktorlarını ve bilim insanlarını yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Sporla büyüyen nesiller, sevgi ve saygı dolu bir toplum oluşturacak” dedi.

Spor Tesislerinin Işıkları Hiç Sönmesin

İstanbul Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan ise, İstanbul’un spor potansiyeline dikkat çekerek, “7’den 77’ye herkesin spor yapması için çalışıyoruz. İstanbul’un spor şehri olarak en üst düzeyde temsil edilmesini hedefliyoruz. Bu organizasyon, bu hedef doğrultusunda atılan önemli adımlardan biri” diye konuştu.

Toplantı sonrası yarşmaya katılacak Buket Demirci ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

“L’Etape Türkiye by Tour de France’ta Yer Alacağım İçin Çok Mutlu ve Heyecanlıyım”

3 yıl önce yol bisikleti sürüşlerine başladım ve bu süre zarfında çeşitli yarışlara katıldım. 45 yaşında olmama rağmen, yaşımın bir engel olmayacağını kanıtladım ve ilk yarışlarımda küçük dereceler elde etmeye başladım.

Başarılarımın ardından hedeflerimi yükselttim ve bir antrenörle çalışmaya başladım. Bu kararla birlikte performansımda önemli bir artış yaşadım. En büyük başarılarımdan biri, Kasım ayında yapılan UCİ Antalya yarışında ikinci olarak Eylül ayında gerçekleştirilecek UCİ Gran Fondo Dünya Şampiyonası’na katılma hakkı kazanmam oldu. Şu anda en büyük hedefim, dünya şampiyonasında en iyi performansımı sergileyerek ülkemi en iyi şekilde temsil etmek”.

L’Etape Türkiye by Tour de France organizasyonu, ülkemiz ve bisiklet sporunun gelişimi için harika bir etkinlik. Ayrıca halkımızı daha fazla spora teşvik etme açısından da büyük bir fırsat sunuyor. Bu yarışmada yer alacağım için çok mutlu ve heyecanlıyım. Sporun birleştirici gücüne inanıyorum ve bu etkinliğin, hem katılımcılar hem de izleyiciler için ilham verici olacağını düşünüyorum.”Şeklinde ifade etti

yilmazparlar@yahoo.com