Çar. Haz 19th, 2024


Türkiye’nin küresel ölçekte en rekabetçi sektörü “gastronomi turizmi” GTD ile atağa hazır


GTD Başkanı Boztepe’ye Bakan Ersoy’dan bir kez daha tam destek


Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, geçtiğimiz hafta Ace of MICE vesilesi ile İstanbul’a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile ikinci kez baş başa görüştü. GTD Başkanı Boztepe derneğin gerek yurt içi, gerekse yurt dışına yönelik hazırlık çalışmaları hakkında Ersoy’a bilgi verdi. Ersoy da gastronomi turizmi kapsamında Türkiye’nin hedef ve beklentilerini stratejik eylem planları ve gündemdeki tanıtım projeleri hakkında görüşlerini aktardı. 


Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, geçtiğimiz hafta Ace of MICE vesilesi ile İstanbul’a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile ikinci kez buluştuğu görüşmede, geçtiğimiz yıl açıklanan “100 Günlük İcraat Programı” değerlendirildi. Boztepe, gastronomi turizmi başlıklı konularda olumlu giden ve geliştirilmesi gereken konular hakkında Ersoy ile görüş alış verişinde bulundu. GTD’nin gerek yurt içi, gerekse yurt dışına yönelik hazırlanan tanıtım çalışmaları, yeni gastronomi markalı kentlerin hazırlanması, restoranların hijyen ve kalite denetim standartları kapsamında işbirliği içinde olunan yerli/yabancı kurum ve kuruluşlarla yaptıkları anlaşmalar hakkında Ersoy’a bilgiler aktardı.

Bakan Ersoy ile yaptığı görüşmede GTD Başkanı Boztepe, hedefledikleri 10 ülke 10 Şehir kapsamında Türkiye’nin lezzet rotalarının pazarlanmasına yönelik çalışmalardan da bahsetti. Bu kapsamda “gastro acente” ve “gastro rehber” şeklinde   seyahat acentelerinin uzmanlaşması gerektiğine dikkat çekti. 

Yerli ve yabancı turistler nezdinde gastronomi bilinci oluşturmak ve Türk mutfak kültürünü tanıtmak için “Gastronomi Tırı”, lezzet yörelerinin  tanıtımı için “Gastronomi Köyü” projeleri hakkında bilgi verdi. Yurt dışında lokanta ve mutfaklara verilen “Michelin Yıldızı” gibi bir standardın benzerinin ulusal ölçekte de belirlenmesi gerektiğine de değinen Boztepe, seyahat acentelerinin restoranlarımızı, yöre mutfaklarımızı da pazarlamaya önem vermesi ve gurme turları düzenlemeleri için işbirliği süreçlerinin oluşturulması için çalıştıklarını da dile getirdi. 

Gastronomiye yönelik ilgi ve farkındalığın artırılması, mutfak kültürleri hakkında bilgi verilmesi, nitelikli eleman ve servis kalitesinin yükseltilmesi için GTD tarafından kurulan Gastro Akademi’nin eğitim programı da bahsedilen konular arasındaydı.

İkili arasındaki baş başa görüşme, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile GTD ile daha yakın temas ve sinerjik işbirliğinin artırılması yönündeki adımların belirlenmesi şeklinde ifadelerle sona erdi.

yilmazparlar@yahoo.com

Bir cevap yazın