Pts. Nis 15th, 2024

Genç ve kendini sörf belgesel yapımına adamış biriysen, genellikle başarıyı bulursun… 

Gerçekten en ağır dalgalarından bazılarının içine dalmak cesaret gerektiğini gösteriyor ancak sporun yapılması kışkırtıcılığınıda beraber getiriyor. 

Film, anlatısıyla, dışarıdaki her sörfçü ile rezonansa girecek. Çekilen belgesel film, büyük nostaljik özelliğe hayat veriyor.

Yapımcı Deniz Toprak tarafından gerçekleştirilen Yönetmenliğini Clint Davis’in yaptığı VONA Belgeseli’nin gösterimi, tarihi Bomonti bira fabrikasının yerleşim alanındaki,  Bomonti Ada açık hava sinemasında gerçekleştirildi.

Ekonomi gazeteci yazarı ve YAPDER  Başkanı Celal Toprak’ın oğlu Deniz Toprak’ın galası çok yoğun ilgi gördü. Başkanı Celal Toprak’ın seçkin elit konukları zevkle belgeseli izlediler.

Deniz Toprak film yapması için geçen öyküyü tüm samimiyetiyle, inanılmaz derecede ham ve dürüst bir şekilde hikayenin en başından başlayarak, en eksiksiz sörf belgesel hayalini gerçekleştirmesine kadar evrimini, yıllarca yarışma formalarını giyen dünyaca ünlü sörf şampiyonunu Kepa Acero’nu belgesel filme nasıl monte etdiğini anlatdı.

Yaratdığı sıcak atmosferde sempati kazandı. Belgesel film her yönden takdir duygularını ortaya çıkardı.     

VONA Belgesel film, şüphesiz her sörf hayranının izlemesi gereken  kapsamlı öyküsü olacak. 

Deniz Toprak çok büyük  övgüyü hak etdi 

Devasa bir tahta parçası üzerinde dev dalgalarla mücadele ederken, sörf yapanın bakış açısıyla doyumsuz sörf sahnelerini izlemek zevkdi.

Belgesel film her şeyi kapsıyor. Elbette, hikaye anlatımı harika ama aradığınız bu değil. Eşsiz sörf aksiyonu arıyorsunuz ve elde edeceğiniz şey tam olarak bu. 

Sörf belgeseli sörf yapanların ve yapmak isteyenlerin hayatlarına bir pencere açacağı gibi Ordu ilimize yeni bir turizm alternatifi sunuyor.

Yönetmen ilgi çekici bir hikayeyle kıyılarımızdan güzel sinematografiyi mükemmel bir şekilde işlerken, sörf destinasyonu geleceğine ışık yaktı. 

VONA adına gelince;  VONA adı ile anılan Perşembe İlçesinin M.Ö. VIII.yy’da Yunan kolonistleri tarafından kurulduğu tarihi kayıtlardan anlaşılmaktadır. Perşembe İlçesi Ordu’nun 13 km.batısında kurulmuş olan bu kasaba, önceleri köy iken, sonraları bucak ve 1945 yılında da Perşembe adı ile ilçe haline getirilmiştir. 

yilmazparlar@yahoo.com