Cum. Tem 12th, 2024

 Feed the Future Yarışma Başvurusu Devam

Uluslararası Güvenilir Ürün platformu tarafından düzenlenen  Geleceği beslemeye kararlı ürün ve fikirlerin seçileceği Feed the Future Zirvesi Ödülleri için Yarışma son başvuru tarihi 2 Eylül 2022 Cuma saat 17:00’dır. Bu zamana kadar www.guvenilirurunplatformu.com adresi üzerinden başvuru formu eksiksiz doldurulmalı şartı var.

Güvenilir Ürün Platformu Genel sekreteri Elif Attepe ile söyleşi gerçekleştirdik

Yarışma hakkındaki sorumuza Elif Attepe, “Geçen yıl Güvenilir Ürün Platformu tarafından gıda ve tarım sektörünün uzman STK’ları, kurumları ve Tarım ve Orman Bakanlığı ortaklığında gerçekleştirilen Güvenilir Ürün Zirvesi ve Feed the Future ödül töreni ile önemli farkındalık elde edildi. Bu farkındalığı arttırmak ve uluslararası seviyeye çıkartmak için ikincisini düzenleme kararı alan Zirve komitesi, etkinliğin Dünya Gıda Günü olan 16 Ekim’de, Uluslararası Güvenilir Ürün Zirvesi adıyla düzenleneceğini duyurdu” bilgileri paylaşıyor.

Program genel olarak nasıl olacak,Zirve programı bu yıl Yaşanılan deprem felaketinden etkilenen illerdeki zirai üretim ve tarımsal ekonomiye dikkat çekmek için ‘El Ele’ temasıyla gerçekleştirilecek ve program kapsamında uzman konuşmacıların yer aldığı paneller, israfa dur diyen reçete denemeleri ile workshoplar ve 22 ülkenin kamu ve özel sektör temsilcileri ile gerçekleştirilecek ülke masası toplantıları düzenlenecek. Ayrıca programla eş zamanlı olarak depremden etkilenen tüm iller için ‘Perakende ile Kooperatif El Ele Deskleri’, sektör profesyonellerine yönelik ‘Kariyer Toplantıları’ ve ‘Beni Hafife Alma İnovasyon Yarışması da bu yılki zirvede yer alacak.” Cevabını alıyoruz

Yarışma amacı,“Bu yarışma, gıda sektörüne,tüketici sağlığına ve ürün güvenilirliğine katkı sağlayanların ödüllendirilerek farkındalığın arttırılması amacı ile Güvenilir Ürün Platformu tarafından düzenleniyor.”

Oylama Nasıl olacak, “Ürün güvenliği konusunda başarılı çalışmaları ile tüketici sağlığına katkı sağlayan, inovatif bakış açısı ile sürdürülebilirliğe destek veren, kıt kaynakların kullanımı konusunda kendini sorumlu hissederek aksiyon alan ürün/firma ya da kuruluşlara 100 jüri üyesi tarafından kapalı oylama ile belirlenecektir.

Yarışmada ödül alan kişi/kurum/ürünler Feed the Future ödül logosunu 1 yıl boyunca dijital ya da basılı tanıtım materyallerinde ya da ambalajlarında kullanabilirler.

Yarışmada ödül alan kişi/kurum/ürünler ile ilgili bilgiler, guvenilirurunpatformu.com sitesinde anons edilir ayrıcı Feed the Future Kitapçığında yer alır. 2.000 adet basılan Kitapçık, yurt içi ve yurt dışı fuar, etkinlik, toplantı ve kongrelerde dağıtılır.” Bilgileri veriyor.

Bu yarışmaya kimlerin katılabileciğini soruyoruz; “Yurtiçindeki gıda ve tarımsal ürün üreticileri ve tedarikçileri ile gıda ve tarım sektörüne yönelik geliştirici hizmet ve çalışma üreten kişi ve kurumlar katılabilirler. Yarışmaya başvuru sürecinde tüketicilerin önerilerine de yer verilecek olup herhangi bir kurum ya da firma ile bağlantısı olmayan tüketicilerde ürün önerileri için ürün kaydı yapabilecektir.” 

Hangi kategoriler, “Yarışmaya toplam 33 kategoride başvuru yapılabilmektedir.;Süt ve süt ürünleri, Hazır yemek, Bitkisel yağ, Atıştırmalık, Baharat, Et ve et ürünleri, Çocuk / bebek ürünü, Tavuk ürünü, STK, Çay, Kahve, Balık ve deniz ürünleri, Bal ve arıcılık ürünü, Fonksiyonel gıda, Takviye edici gıda, Unlu mamül, Donmuş gıda, Diyet ürünü, Organik ürün, Coğrafi işaretli ürün, İçecek, Proje / gıda israfı, Gıda lojistiği, Temizlik ve hijyen ürünü, Gıda ambalajı, Start-up, Perakende noktası, Laboratuar, Gıda teknolojisi, Üretici birliği, Yetiştirici Birliği, Kooperatif ve Cilt bakım ürünü.”

Yarışmaya  kaç ürünle katılılabilir, “Ürünler için Feed the Future Yarışması’na katılımda ürün adedi ya da farklı yarışmalara katılmış olmak ile ilgili bir sınırlama yoktur. Firma ya da kurumlar yarışmaya birden fazla ürün ile katılım sağlayabilir”.

Katılım Ücreti varmı,“Yarışma gıda sektörüne,tüketici sağlığına ve ürün güvenilirliğine katkı sağlayanların ödüllendirilerek farkındalığın arttırılması amacı ile düzenlenmektedir. Bu nedenle yarışmaya başvuru için herhangi bir katılım ücreti bulunmamaktadır.”

yilmazparlar@yahoo.com