Cum. Tem 12th, 2024

ANFAŞ Fuar ve Kongre Merkezi’nde 27-28 Ekim 2022  tarihleri arasında gerçekleşen, Yönetim Kurul Başkanlığını Selçuk Meral’in yaptığı GMT Fuarcılık tarafından 4’üncü kez düzenlenen Antalya Turizm Fuarın Bu yıl teması  “Bisiklet Turizmi” idi.

Gerçekdende kimsenin göz ardı etdiği  “Bisiklet Turizmi” önemi son derece büyükdür.

Dünyadaki en popüler bisiklet yolları nelerdir? Yani en çok bisiklet turisti olanlar? Alt yapısı olanlar.

En çok bisiklet turist sayısı yaklaşık 220.000 dir. Birkaç gün boyunca bisiklet turuna çıkmak isteyen bisiklet turistlerin yanı sıra günlük katılanlarla birlikde 380.000 bisikletli tatilciye ulaşıyor

Bisiklete binmek yerel ekonomilere milyonlarca dolar pompalıyor ve küçük işletmeleri destekliyor. 

Ayrıca bisiklet, çevrenin korunmasına yardımcı olur ve bölgesel seyahatleri teşvik eder. Ayrıca, aynı anda hem fiziksel sağlığı hem de girişimciliği artırmanın harika bir yoludur.

Bisiklet Turizmi iş için iyidir. Bisiklet turizminin en belirgin faydalarından biri iş için iyidir. Bisikletçiler, diğer tatilciler gibi, konaklama gerektirir. Ancak, ek olarak, bisiklet sürmek fiziksel bir aktivite olduğundan, bisiklet turistleri yiyecek ve içecek gerektirir. Bisikletçilerin bisiklete binmeyen ziyaretçilere kıyasla bir bölgede daha fazla gece geçirme eğiliminde olduklarıdr.

Bisiklet Turizmi Kentsel-Kırsal Bölünmeyi Köprülüyor. Bisiklete binme tipik olarak kentsel bir bakış açısıyla tıkanıklığı gidermek ve hareketliliği artır

Bisiklet Turizmi Toplulukları Canlandırıyor

Mütevazi bisiklet, toplulukları hayata döndürme yeteneğine sahiptir. 

Bisiklet Turizmi, Bisiklet Sürmeyi Sadece Bisikletçilerden Daha Fazlası ile Alakalı Hale Getirir

Bisiklet turizmi doğası gereği çok disiplinlidir.  

Büyüyen turizm pazarlarının çoğu kırsal veya az gelişmiş yerlerdedir.

Az gelişmiş, kırsal veya her ikisi bisiklet turizmi, bisiklet turistlerinden insan hızında seyahat eden, aksi takdirde zor durumda olan bölgelere yeni bir gelir akışı getirerek büyüyen pazarlara fayda sağlayabilir. 

Uygun şekilde teşvik edilirlerse, bisiklet turistleri topluluğa çok ihtiyaç duyulan geliri getirmeye yardımcı olabilir. Bisiklet turistleri, kırsal ve gelişmekte olan topluluklarda bulunanlar gibi sessiz yollarda seyahat etmeyi tercih ediyor. 

Bisiklet turizmi, bisikletçileri birkaç saatliğine de olsa durmaya ikna etmeye hazır ve istekli olan işletmeler ve topluluklar için turizm geliri anlamına gelir.

Bisiklet turizmi rotaları olarak kullanılan kırsal yollar hem bisikletçiler hem de çevredeki topluluklar için fayda sağlamaktadır.

Kırsal yollar, kolay, güvenli ve eğlenceli bisiklet yolculuğunu teşvik etmek için bisiklet yolları olarak belirlendiğinde ve doğru bilgilerle imzalandığında ekonomik kanallar haline gelir. Bisiklet turistlerini çekmek için iyi işaretlenmiş ve organize edilmiş bisiklet yolu tabelaları zorunludur. Organize bir bisiklet rota işaretleri sistemi, algılanan güvenliğe katkıda bulunur ve daha fazla bisikletçiyi çeker. Bu, bisiklet yolcularını yerel ilgi çekici yerlere, kültürel cazibe merkezlerine, konaklama yerlerine ve aksi halde bilmedikleri işletmelere yönlendirmeye hizmet eder. Bir bisikletçinin vahası veya dinlenme durağı gibi ek kaynaklar inşa etmek, yalnızca turistlerin elde tutulmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yerel ekonomiye satın alma ekleme ve hem bölge sakinleri hem de ziyaretçiler için yaşam kalitesini artırma gibi üstel bir etkiye sahiptir.

Bisikletli turistlerin çoğu günde 70-100 km seyahat ediyor. Diğer “geleneksel turistler” ile karşılaştırıldığında, bisikletlilerin aynı mesafeyi kat etmeleri neredeyse 4 kat daha uzun sürüyor.  

Bisiklet turistlerini çekmek için işbirliği yapan yerel işletmeler ve üreticiler, diğer faydalara doğru damlayacak mikro ekonomik sinerjiler yaratacaktır. Bisiklet turistlerini teşvik eden topluluklar, hem yerel halk hem de ziyaretçiler için yerel bölgeyi daha kolay gezinmek için sessiz yollar ve bisikletçiler için ayrı bisiklet yolları sağlayacak.  .

 Dünyanın en büyük Bisiklet fuarına Almanya ev sahipliği yapmaktadır. Spesifik olarak, “bisiklet turizminin niş bir üründen gelişen bir sektöre nasıl ve neden geliştiğini açıklamak” için bir manşet sempozyuma ev sahipliği yaptılar .

Popülaritesindeki artışı açıklamak için verilen nedenlerin başında, küresel olarak bisiklet altyapısının sürekli olarak geliştirilmesi yer alıyor.

Başarılı geçen ve son derece klas verimli geçen Antalya Turizm Fuarı 2022 nin Bu nedenle GMT Fuarcılık “Bisiklet Turizm” temasını takdir ediyoruz. Böylece Göz ardı edilen turizme öncülük edeceğini ve turizme yeni alternatifler getirceğinide ümit ediyoruz.

yilmazparlar@yahoo.com

Bisiklet Turizminin Önemi