Cum. Tem 12th, 2024

Atatürk İçin Ne Söylendi

Jai Hind


Hindistan Cumhuriyet Bayramı’nın 73. yılını kutlama kapsamında İstanbul Konsolosluğunca düzenlenen resepsiyonda ATA’mız anıldı.


Hindistan’ın İstanbul Başkonsolosu Sudhi Choudhary,“İki kadim uygarlık olan Hindistan ve Türkiye sanatda, mimaride, lezzetde ve dilde kendini gösteren derin tarihi ve kültürel bir bağa sahiptir. Halklarımız etkileşim halindedir. Dönüşen bir dünyada birlikde yaşayıp, birbirimize destek olduk. Ülkemizin büyük liderleri Mahatma Gandi, Rabindranath Tagore, ve Gazi Mustafa kemal Atatürk birbirlerinden ilham almışlar ve hala milyonlarca vatandaşlarımıza ilham olmaya devam etmekteler.” Dedi.

Başkonsolos Sudhi Choudhary,“Biz 73 yılını kutlarken, Türkiye gelecek yıl 100 yılını kutlayacak benzer özelliklerimiz hızla büyüyen dinamik güçlü ekonomisi ile canlı arzulu toplumu olan iki genç cumhuriyetiz. Biz demokratik ve laik ülkeleriz. Birleşmiş milletlerde ve G-20 deki görevlerimizde görüldüğü üzere başlıca uluslararası  oyuncularız.” Sözleriylede Ülkelerin önemine vurgu yaptı.

Hindistan İstanbul Konsolosluğu tarafından 28 Ocak 2022 Cuma günü Harbiye Hilton Bosphorus Hotelde gerçekleştirilen, Hindistan’ın 73. Cumhuriyet Bayramı’nı kutlama resepsiyona; Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Panda eşi Minati Panda, İstanbul Vali Yardımcısı Günay Öztürk, Avcılar Belediye Başkanı yardımcısı Ender balaban, Beyoğlu Belediye Başkanı yardımcısı Kübra Gülal, Büyükelçiler, Konsoloslar, Üst Düzey devlet temsilcileri, seçkin davetliler Katıldı.

İki Ülke istiklal marşı sonrasında, Umut ve Refah için horoz şeklindeki pirinç lambaderdeki dört mum protokol tarafından yakıldı.

Yağ lambası Hint kültürünün ve yaşamının kalbine ve ruhuna çağlar boyunca  ışıltısını dokundu. Fiziksel ve ruhsal bir ışık kaynağı olan inanç, umut ve refah için bir kandil yakma geleneği nesiller boyu devam ediyor. Eski gelenekleri onurlandıran  en üste sembolik horoz şeklindeki pirinç lambaderdeki mumlardan çıkan titrek parlaklık bilgelik, umut ve yeni başlangıçları simgeliyor. Çevredeki kasvetleri ortadan kaldırıyor inancını taşıyor.

Resepsiyonun ev sahipliğini üstlenen Hindistan’ın İstanbul Başkonsolosu Sudhi Choudhary yaptığı konuşmasında, Protokol isimleri söyledikden sonra “26 Ocak 2022 günkü Hindistan’ın 73. Cumhuriyet Bayramı’nı kutladığımız bu resepsiyona hepiniz hoş geldiniz. Bugünde selam ve iyi dileklerim sadece Türkiye’de ki Hindistan toplumu üyeleri için değil ayrıca burada bulunan tüm Hindistan dostları içinde. Pandemi kısıtlamaları sebebiyle, geçen sene ocak ayında resepsiyonu gerçekleştirmek mümkün olmadı. Bu akşam burada bu kadar kişiyi bir arada görmek benim için bir şeref. Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanan 26 Ocak, Hindistan’da ve dış ülkelerde yaşayan 1.43 milyar Hindistan vatandaşının kalbinde özel bir yere sahiptir. Tam bu günde 1950 senesinde Hindistan Anayasa kabul edildi. Böylece Hindistan dominyonlukdan, Hindistan cumhuriyetine dönüştü, Aslında 26 ocak bundan daha öncesinde bugün önemli bir gündü, Hindistan bağımsızlığından önce bu gün 1930’dan itibaren her sene bu ‘Purna Swarajya’ günü ya da “Tam Bağımsızlık Günü” olarak kutlanıyordu ve buna uygun şekilde, ülke özgürlüğünü elde ettiğinde bugün anayasanın kabul olduğu gün olarak belirlendi. Cumhuriyet Bayramı, Bağımsızlık Bayramında olduğu gibi, minnettarlık ve Hindistan’ı iki yüzyıllık sömürge yönetiminden özgürlüğe kavuşturmak için mücadele edenlere şükranlarımızı sunma zamanı. Aynı zamanda bize demokrasi, adalet, özgürlük, eşitlik ve birlik-beraberlik ideallerini temel alırken kalkınma ve refah yolunda ilerleme gibi hayallerimizi gerçekleştirmeyi öğreten büyük liderleri anma zamanıdır” şeklinde konuşmasını sürdürdü

Başkonsolosu Sudhi Choudhary Pandemi döneminde zorluk çekenlerin, Konsolosluk olarak yanlarında olduğunu, Hindistan kadim hazineleri zihin sağlığı için yoga ve ayurveda gibi akışların sürdürebilirliğini sağladıklarını, iş çevresine yardımcı olduklarını söyledi.

Başkonsolos Choudhary, 2022 yılının Hindistan için önemli bir yıl olduğunu, 75 yıldır bağımsız olarak gelişen Hindistan toplumun kültürünün başarıların,  “Azadi ka Amrit Mahotsav” olarak kutlanan Bağımsızlığın 75. yılı anma töreninin bir parçası haline getirildiğini, 2023 ağustosa kadar görmeye değer etkinlik yapacaklarının altını çizdi.

İstanbul Vali Yardımcısı Günay Öztürk, İki ülke dostluk ,işbirliği hakkında kısa konuşma yaparak Ülkenin Bağımsızlık gününü Kutladı. 

Konuşmaların ardından Sahaja Yoga Group geceye renk katdı. Önce Hind müziklerinden kısa çoşkulu konser verdi.  Hint danslarından oluşan gösteri ilgiyle izlendi. Çok beğeni topladı.

Gösteri sonrasında kültürün bir parçası olan “Gastronomi” Hind mutfağından lezzetli seçkileri davetliler tatdılar. Davetliler Hint tatlısı paket ikramıyla uğurlandılar.

yilmazparlar@yahoo.com

Bir cevap yazın