Pts. Nis 15th, 2024


Festival ortamlarında organizasyonlar, önemli paydaşların desteğini sürdürerek, yerel ve ziyaret eden izleyici kitlesini, yapımcıları, sanatçıları, yöneticileri, eleştirmenleri ve tüm önemli medyaları çekmeye devam eder.

Turizmin yalnızca ticari faaliyetlerin bir toplamı olmadığı, aynı zamanda kültürü ve doğayı kendine göre yeniden şekillendirme gücüne sahip bir çerçeve olduğudur. Tarihin, doğanın ve geleneğin ideolojik bir çerçevesidir.

Dinler ve diller kenti Midyat’ın binlerce yıllık geçmişinin kadim izlerini, kültürel ve sanatsal etkinliklerle buluşturan festivalin ikinci yılında da başarıyla düzenleyen Midyat Kaymakamı Hüseyin Tekin yeni görevi için Midyat’dan ayrılırken verdiği mesajları çok anlamlıydı.
 6-8 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleşen çok yüksek seviyede katılım gösteren halkı festivalle buluşturan Midyat Kaymakamı Hüseyin Tekin Hotel Biçen’de sohbet toplantısında basına tüm ayrıntıları tüm samiyetiyle aktardı.

Gerek görevi gerekse festival hakkındaki basın mensupların sorularını cevaplandıran Kaymakam Tekin Festivalin ilçenin tanıtımına ve ilçe ekonomisine büyük katkılar sağlıyacağından düzenlediklerini söyledi.
Yurt dışında yaşayan ancak gönül bağı bu topraklarla olanlar kendi kültürleriyle özlem gidermekteler. Festivalin kültürel turizmin gelişiminde öncü olarak aktif bir rol oynamaya hazır olduğunu Bir sanat perspektifinden, nihai bir temel amacın, ziyaretçinin sanat kültür dünyasında bilgiye erişim sağladığını savundu.


Kentsel ekonomileri canlandırmak, tüm şehirleri veya ilçeleri yenilemek ve şehirleri her zamankinden daha rekabetçi olan küresel sahneye yerleştirmek veya yeniden konumlandırmak amacıyla sahnelenen Kültürel Sanat festivalinin, bölgesel kimlik kazandırdığını dile getirdi.
 Sürdürülebilir ve sorumlu festivallerin planlama döngüsü turizmde sanat festivalleri ve turizm sektörleri arasında işbirliğinin yeni bir paradigmanın kurumsallaşması gereğini belirtdi.
Turizm ve sanat gibi iki üretken sektör arasındaki potansiyel sinerjileri belirleyerek uzun vadeli işbirliğine dayalı politika olması gererğini vurguladı.

Biçen Hotel ve sosyal tesisleri harika bir yer. Dış mimari tamamen mardin’in imar sistemine dokusuna uyum sağlarken iç mekan tamamen modern son trendlere uygun çağdaş ihtiyaçlara mükemmel cevap veriyor. Sahibi Ali Biçen’in pek çok yerde yatırımı var. Biçen’den Kendisinden oda yatak sayısını artırmasını arzuladığımızı dile gerirken planladıkarını yakında inşaata başlıyacaklarını öğreniyoruz.

Otel Müdürü İzmir Wyndham Grand Hotels’den gelen Simge Karamanlı’dan Hotel hakkında söyleşi gerçekleştiriyoruz. Simge Karamanlı Turizmde derin bir bilgiye ve birikime sahip. Hotelin kaba inşasından itibaren bulunduğunu, çok yakında önemli destinasyonlarımızdan biri olacağına inandığı Midyat için otel büyütme hazırlıklarını ihtiyaca cevap verecek şekilde yürüttüklerini söylüyor.

Otel sosyal tesisleri tam bir doğa harikası
altından çağlayan köpükleriyle berrak akarsu geçen kuş cıvıltıları eşliğinde yapılan kahvaltı, yenilen öğlen-akşam yemeklerin lezzeti doğal olarak iki katına çıkıyor. Bölge gastronomisine göre uygun  oluşunu eklersek ayrı bir renk katıyor.
İşini arzularak yapan güleryüzlü otel personeli servisde kusur bırakmayınca on numara turistik otellerimizin arasında yer alıyor, Biçen sosyal tesisleri.

yilmazparlar@yahoo.com

Bir cevap yazın