Cts. May 25th, 2024

Bir mekanda hijyen sağlamak neden önemlidir?

Müşterilerin sağlığının sağlanması;  İşletmeler için müşteriler her zaman en önemli şeydir ve bakterileri ve olası enfeksiyon kaynaklarını ortadan kaldırmak için iyi ve derin bir temizlik şarttır. 

Yiyecekleri iyi durumda tutmak; Temiz bir restoranda ürünler daha uzun süre daha iyi durumda tutulması ve yiyeceklerin olası gıda zehirlenmelerine yol açmasının engellenmasi,

Müşterilerin memnuniyeti ; Bir restoranı temizlemek ve dezenfekte etmek, müşterilerin kendilerini memnun hissetmeleri ve geri dönmek istemeleri için çok önemlidir. Aksi takdirde güvensizlik yaratır. Otelcilik endüstrisinde, çok sık kullanılan alanlarda hijyen ve temizlik konusunda son derece yüksek talepler getirilirken, aynı zamanda misafirler arasında artan bir çevre bilincinin de dikkate alınması gerekmektedir.

05-07 Mayıs 2023 tarihlerinde Kocaeli Kartepe Dedeman Hotelde, Kocaeli Üniversitesi tarafından, Bilimler Anadolu Akademisi işbirliğiyle düzenlenen Konaklama Endüstrisi (COHRIH) zirvesi, İşyerlerinde ve özel oturumlar ile Afetlerde Hijyenin önemi-sorunları tam anlamıyla çözümleri cevap buldu. 

Kocaeli Üniversitesi, Medipol Üniversitesi, Beykoz Üniversitesi ve Iğdır Üniversitesi sektör ile ilgili akademisyenler konuyu masaya yatırdılar mercek altında tüm yönleriyle ele aldılar 

Kongre Başkanlığını Prof.Dr. Nevin Şanlıer, Prof. Dr. H.Suavi Ahipaşaoğlu ve Doç.Dr. Bilsen Bilgili yaparken Koordinatörlüğü Doç Dr. Ömür Alyakut üstlendi.

Prof. Dr. Meryem Akoğlan Kozak, Prof.Dr. E.Didem Evci Kiraz, Prof.Dr. Saime Küçükkömürler, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman birer konuşma gerçekleştirdiler

Konaklama endüstrisinde ve Afetlerde hijyen tüm yönleriyle sektöre bilim dünyasına hatırlatmaları ve bilgilendirilmeleri yapıldı.

Otellerin personeli, misafirleri, ekipmanı ve marka itibarını korumak için yüksek hijyen standartları sağlamasına yardımcı olan yenilikçi hijyen çözümleri işlendi. 

Afet Sonrası Hijyen ve Sanitasyonun Sağlanması

Gıda güvenliği ve gıda güvencesi, besin ve ögelerin gereksimi, beslenme planları işlendi

Normal hayatı kesintiye uğratan afet durumlarında, yaşanan olaya bağlı olarak toplum beslenmesinde aksaklıklar meydana gelmemesi, acil durumlarda sağlıklı beslenmenin sağlanması için yapılması gerekenler tüm ayrıntılar  değerli akademisyenlerce dile getirildi.

Herkesin birbirinden feyz aldığı ve tüm Konaklama sektörüne ve Afet bölgelerinde ilgililere çok faydalı yol haritaları belirlendi. Çok yerinde ve mükemmel bir Kongre gerçekleşti.

yilmazparlar@yahoo.com

Otelcilik ve Afetlerde Hijyenin Önemi