Cum. Tem 12th, 2024

Selimiye Hamamı, Nevmekan Selimiye Galeri Sanat evine dönüştü ilk sergi Billur Sergi

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ilan edilen, 2022 Cam yılında

Osmanlı kaftanlarını, objelerini cam ve metal kullanarak olağanüstü sanata dönüştüren, cam sanatçısı Yasemin Aslan Bakiri, “Billur” isimli sergisiyle muhteşem bir açılış yaptı.

Yasemin Aslan ifadesiyle; “Camın yanı sıra bakır ve gümüşten yapılan kaftanlar gücü simgeliyor.” Hükümdarların ihtişamı, ayrıca fermanlar, kalkanlar, duvar heykelleri, cam takunyalar, her bir sanat eseri padişahların ve saraylarının görkemli dünyasını yansıtan sergi sanatseverleri eski çağlara taşıyor..

Eserlerinde modernlikle geleneksel yöntemleri bir arada kullandığını dile getiren cam sanatçısı Yasemin Aslan Bakiri açılış konuşmasında “Cam bir yolculuk, motifler ise bambaşka diller. Dil, bildiğimiz gibi kültür taşıyıcıları yani yolcu diyebiliriz. Bu dili tercüme ederken Osmanlı kaftanlarında günümüzün formlarını kullanırken özellikle imparatorluğun ihtişamını yansıtmayı istedim.” dedi.

Tüm sanatlar Aslında tarihle kesişir

Yasemin Aslan, zaman zaman eserlerinin hikaye kahramanları gibi canlandığını düşündüğünü söylerek “Bu tarihi yapıda Billur sergisi için tasarlayıp ürettiğim rengarenk cam nalınların ayak seslerini belki sizler de duyabilirsiniz. Çünkü sonuçta zaman, mekan oyunu içindeki bu çağdaş eserler geçmişin izlerini taşımakta. Siz cam deyin, ben uzun bir yolculuk. Bu sergi sizlere sınırlarımızın ötesinde farklı bir perspektiften tarihe bakma olanağı sunuyor.” Şeklinde eserlerini özetledi

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, özetle “Tarihi bir mekandayız. Bu mekan 1960’lara kadar değişik zamanlarda hamam olarak vazifesini icra etmiş. Daha sonra ne yazık ki kaderine terk edilmiş. Biz Üsküdar Belediyesi olarak burayı devraldık ve aslına uygun bir şekilde kütüphane haline getirdik. Şu anda burası bir kütüphane, bir kitap kafe ve aynı zamanda bir sanat merkezi. Sanatın insanları ve toplumları birleştirici özel bir gücü vardır. Sergi sayesinde bu tarihi mekanın bu amaca hizmet ediyor.” dedi

Türkmen, “Hamamda ilk defa muhteşem bir sergiyle açtık artık eserleri sergilemeye başlıyoruz. Bugün de burada yaşayan en önemli, en değerli, en büyük cam sanatçılarımızdan, Yasemin Aslan Bakiri hanımefendinin 39 ayrı eserinin sergilendiği Billur Cam Sergisi’ndeyiz. Hakikaten bu hamamın ruhuna, mimarisine uygun çok güzel eserler yapmış Yasemin Hanım. Onları şimdi burada sanatseverlerin hizmetine, beğenisine sunuyoruz.” Sergi hakkında açıklamada bulundu.

Cam ışıldamak için hep bir neden bulur

Sanata kavuşturmanın heyecanı taşıyan Başkan Türkmen duygularını, “Bu coşku sadece beni değil, sizleri de, sanatın çok yönlü dünyasının içine çekecek ve sanatın dili, renkleri, ışıltısı herkesi aydınlatacak. Doğadan, insandan, evrenden ilham alan sanatçıların sanat yapıtlarından süzülerek hayat bulan eserler, günümüz problemlerine ışık tutarken, aslında hayatın akışını, zamanın döngüsünü ve arka planda bize güç veren hiyerarşiyi anlatıyor. Kendine has kimyasıyla cam, ışıldamak için hep bir neden bulur ve ahenkle sizi içine çeker. Hassas, kırılgan, naif, akışkan, saydam derken, camı niteleyen sözcükler uzar gider.” Şeklinde ifade etdi.

Yasemin Aslan Bakiri, Başkan Türkmen’e camdan yapılmış takunya taktim etti.

Kurdele kesimi sonrası Tarihi Hamam Sanat Galeri Nevmekan’daki sergilenen eserler Krasiva, üçlü grup müzisyenlerin sundukları nefis müzik eşliğinde gezildi

Sergi, 29 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilecek.

yilmazparlar@yahoo.com

1001 Güzellikde Billur Sergi

Bir cevap yazın