Çar. Haz 19th, 2024

Türkiye Cumhuriyetinin 100. yılına ithafen, Türkistan’dan Türkiye’ye Kırgız aksakalı Hacı Parpi Özgen’in Hatıraları kitab’ın lansmanında 09 Temmuz 2023 Pazar günü Topkapı Kültür Parkında bulunan Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde birde panel düzenlendi.  

Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), R.F. Tataristan, Balkanlar, R.F. Başkortostan Kültür Evleri’nden oluşan Türk Dünyası Kültür Mahallesi’ndeki lansmanında İBB Kültür A.Ş. adına Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Türk Dünyası Tanıtım ve Halkla İlişkiler Uzmanı Abdülmetin Keskin,

Kırgızıstan İstanbul Başkonsolosluğu adına Konsolos Yardımcısı Abdurrahman Mamasaitov, Türksoy temsilcisi Sabırbek Börübay birer açılış konuşması yaptılar.

Panelde Hacı parpi Özgen’in torunu Tacıgül Özgen Küntüz, Kitabı hazırlayan Dr. Dastanbek Razak Uulu, İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim fakültesi Prof. Abdülhamit Avşar, Ulusal Edebiyat Akademiden , Cengiz Aymatov, prof. Süleyman Kayıpov bilgiler paylaştılar. Konuşmaları ardından Kültür A.Ş. Türk Dünyası Tanıtım ve Halkla İlişkiler Uzmanı Abdülmetin Keskin tarafından teşekkür plaketleri takdim edildi.

Diasporik Göçmenlere Dil Olabilecek

Elbetdeki kitap zorla göç etmenin insanın ruhunda derin izler bıraktığı akla geliyor. Diasporik deneyimine sahip olan nesil anavatana karşı güçlü aidiyet duygusu taşıdığı muhakkakdır. Nesilden nesilede bu duygular akar.

Yurdundan ayrılmış kollardır bunlar

Tarihe bakıldığında sadece  sadece Yahudilerin dünyadaki

diaspora deneyimi değil.Kırgızların Çarlık yönetiminin sömürgeleştirme politikalarına karşı yerli halkın isyan ve ayaklanmasının acımazsızca bastırılması sonucunda yaşanan 1916 Uluu Ürkün olayı ve bu isyanın devamı olarak görülen milli bağımsızlık mücadelesi diğer bir ifadeyle Basmacı hareketinin sonlanmasıyla doğdukları topraklardan zorunlu olarak başka bölgelere dağılması ile başlamıştır. 

Panel sonrası Kazakistan’dan gelen müzik gurubu Kırım’ın Kırk Batırı isimli konser verdiler. Birbirinden değerli sanatçılar geceye renk katdılar.

Konser sonrası davetlilere Türkmen Pilavı ikram edildi.

yilmazparlar@yahoo.com