Pts. Nis 15th, 2024

Kısa adı İSTTA olan İstanbul Turizm Derneği Oligark İstanbul Hotelde basın toplantısı düzenleyerek yeni Projelerini açıklandı.

Turizm neden önemlidir?

İSTTA Istanbul Turizm Derneği, Turizm derneklerin öneminden önce turizmin önemine kısaca değinelim.

Turizmin ev sahibi topluluklara getirdiği ekonomik avantajlardan, turizmin turistlere getirdiği zevke kadar, bu endüstrinin değeri tartışılmaz.

Turizm son derece önemli bir sektördür. Turizm endüstrisi tek başına değil, toplumun diğer birçok kesimiyle yakından ilişkilidir.  

Gelişmiş yaşam kalitesi

Tatil yapmak, bir kişinin yaşam kalitesine büyük ölçüde fayda sağlayabilir. Farklı insanların bir tatili neyin iyi yaptığı konusunda çok farklı fikirleri olsa da (sonuçta 150’den fazla turizm türü vardır.), bir tatilin yaşam kalitesini artırma potansiyeli vardır. 

Ekonomik kazanımlar

Turizmin önemi ile ilgili belki de en çok belirtilen neden ekonomik değeridir. Döviz kazancı; Turizmin önemi döviz kazançları ile ortaya konmaktadır. Yerel ekonomilere katkı; Yerel ekonomilere yaptığı katkılardan da anlaşılmaktadır.

Turizm harcamaları ev sahibi ekonomiye gelir sağlar. Devlet gelirlerine katkı; Toplanan ve devlet gelirlerine katkıda bulunan paralarla da ortaya çıkıyor. istihdam yaratma; İstihdam yaratma yoluyla gösterilebilir Genel ekonomi artışı, Turizm ekonomiyi katlanarak artırır. 

Toplumsal Kazanımlar

Turizmin önemi sadece ekonomik faktörlerle anlaşılmaz, aynı zamanda turizmin önemli bir rol oynayan birçok olumlu sosyal etkisi de vardır.  Yerel Kültürü Korumak, Turistlerin sıklıkla ziyarete geldiği yerel kültürdür ve bu da turizmin önemini göstermenin başka bir yoludur. 

Toplulukları Güçlendirmek; Turizmin önemi toplumların güçlendirilmesi yoluyla da gösterilebilir. Sosyal Hizmetlerin Sunumu; Turizmin önemi, ev sahibi toplumda sosyal hizmetlerin sağlanması yoluyla gösterilmektedir.

Kültür ve Sanatın Ticarileştirilmesi; Turizm, turizmin olumlu bir sosyal etkisi olabilecek birçok ticari işin yükselişini görebilir. 

Kültür ve Sanatın Canlandırılması

 Bazı destinasyonlar yerel kültürlerin ve sanatların yeniden canlandırılması için teşvik edecektir.

Mirasın Korunması

Turizmin öneminin bir başka nedeni de mirasın korunmasıdır. Birçok turist, özellikle yerel mirasını görmek için destinasyonu ziyaret edecek. Toplulukları güçlendirmek Turizm, iyi yönetilirse toplulukları güçlendirebilir. Turizmde özgünlüğü göz önünde bulundurmak önemlidir.

Çevresel kazanımlar

Turizm ve çevre ile ilgili medyanın çoğu olumsuz olma eğiliminde olsa da, bundan kaynaklanabilecek bazı olumlu şeyler var: turizmin önemini bir kez daha göstermek. Doğayı korumak 

Siyasi kazanımlar

Turizm yoluyla sağlanabilecek siyasi kazanımlar için söylenecek olan, Turizm endüstrisi, uluslararası işbirlikleri, ortaklıklar ve anlaşmalar için umut verici fırsatlar sağlayabilir. Gibi pek çok önemli paylaşım sağlıyan sektördür.

İşte sürdürülebilir turizmi destekleyen turizm derneklerinin rolü çok büyükdür. Turizm dernekleri yerel turizmi destekleyen yerel turizm endüstrisi kolaylaştırıcıları olarak hareket etmektedir. 

Uygulaladıkları Projelerle, Turizmin gelişmesinde kısa sürede farklı olarak süreklilik sağlarlar. 

İSTTA Yeni Projeler

Istanbul Turizm Derneği Başkanı Yalçın Aydın açılış konuşmasında Başkan Yardımcısı Sevim Aydın ve  Zeynel Kılıç’a teşekkürle başladı.

Başkan Aydın, “Türkiye turizm sektörünün en önemli destinasyonlardan biri olan ve aynı zamanda Türk ekonomisine en çok katkısı olan Istanbul şehrimizde turizmin daha da geliştirilmesi için yeni yönetim kurulumuzla birlikte yapacağımız çalışmalarla daha çok katma değer sağlayacağımıza inanıyoruz.”dedi

İstanbul’da gerçekleşmiş olan iki büyük fuara ana sponsor olarak, yurtdışından katılan tur operatörlerinin Hosted-buyer lounge alanını ayarlayıp turizmci paydaşlarımızla ikili görüşmelerini sağladıklarını ve 

yurtdışından gelen birçok tur operatörüne İstanbul’da tur gezisi yaparak İstanbul turizmini yerinde tanıttıklarını hatırlatan başkan Aydın,

“Pandemi döneminde dahi yönetim kurulu üyemiz TravelShop Turkey ile iş birliği yaparak nisan ve kasım ayları olmak üzere yurtdışından başka Amerika Tur Operatörleri Başkanı Terry Dale olmak üzere, ASTA, PATA, IADWP, TIES, IOTA and Pakistan, Azerbaycan ve Bangladesh gibi dernek başkanları ve Büyük saygıdeğer tur operatörlerini İstanbul’a getirerek Türkiyeli turizm paydaşlarımızla iş birliği yapmasını sağladık. 

Biz İstanbul Turizm Derneği olarak Yirmi Milyon doğal üyeye sahibiz ve biz bunun bilinci içerisinde sadece oteller değil, turizm sektörü içinde yer alan, acenteler, restoranlar, bar işletmeleri, AVM’ler, sağlık turizmi, kafeler, taksiler, transfer şirketleri gibi turizme hizmet eden tüm paydaşlarımızın talep ve arzularını göz önünde bulundurarak, hepsine çözüm üretmeyi amaçlıyoruz.”şeklinde çözümcü olduklarını dile getirdi. 

2023 yılı içerisinde dünyanın en prestijli, tecrübeli konuşmacılarını davet edecekleri, İstanbul Turizm zirvesini organize ederek, İstanbul’daki turizmci paydaşları yeni turizm trendleri ve olanakları ile ilgili bilgilendireceklerini vurguladı.

Aktarlı / DeCamondo Marriott Yönetim Kurulu Üyesi ve İSTTA Başkan Yardımcısı İlter Ergenç

yeni yönetim kadrosu ile İstanbul’un tüm dünyaya tanıtımı, marka bilinirliğini arttırma ve dünyada tercih edilen şehirler arasında hak ettiğimiz yeri alma adına çok stratejik çalışmalara imza atacaklarını ve yeni yönetim kadrosu ile önemli bir sinerji yaratılacağını ifade etdi

İstanbul’un mevcut kendi nüfusuna ek olarak her yıl milyonlarca kişiyi ağırlayan bir metropol statüsünde olduğu, asırlardır popülaritesi azalmadan gelişen İstanbul’un 2023’te dünyanın şiddetle tavsiye edilen turizm destinasyonları arasında il sıralarda yer alacağının altını çizdi. Son olarak ISTTA ekibi olarak medeniyetlerin buluştuğu turizmin başkenti, 7/24 saat yaşayan büyülü şehrimiz İstanbul’u önümüzdeki süreçte çok iyi noktada göreceklarine inandıklarını söyledi 

TravelShop Turkey Kurucu Genel Müdürü ve ISTTA Genel Sekreteri

Murtaza Kalender “Biz İstanbul Turizm Derneği olarak sadece bir kurumu, oteli veya seyahat acentesini değil, turizm paydaşlarımızın tamamını temsil ediyoruz. Dolayısıyla İstanbul’daki tüm turizm paydaşlarımızın her birinin sorununu, bizim sorunumuz olarak alıyoruz ve bu sorunları dinleyerek çözüm üretmek için İstanbul Turizm Derneği olarak buradayız. Tüm paydaşlarımızla birlik olup, tüm sorunları masaya yatırarak ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişim kurarak çözüm üretmek ve dünyadaki turizm pastasından İstanbul’un da hak ettiği payı almasını sağlayacağız.”dedi 

Murtaza Kalender “Dünyada en çok bilinirliğe sahip olan şehirlerden biri ve üç ayrı imparatorluğa başkentlik yapmış kadim bir şehir olan İstanbul’u dünyanın turizm başkenti yapmak asıl amacımız. 20212 yılına kadar İstanbul dünyada en çok kongre alan ilk 5 ülkeden birisi idi, fakat şu an maalesef ki ilk 10’da dahi değil ve bizler İstanbul’un tekrar bir kongre şehri olması yolunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”şeklinde kongre turizmi geliştireceklerini vurguladı. 

Kalender “İstanbul’u turizmin başkenti yapmak aslında hiç de zor değil. Sadece turizmci paydaşlarımızla bir araya gelerek ve güç birliği ederek bunu başarabileceğimize inanıyorum. İstanbul Turizm derneği tam da bu sebep için kurulmuş, bu yönde geliştirilmiş amaç ve ilkelere sahip bir dernek. Bizler İstanbul Turizm Derneği olarak kruvaziyer gemilerini de şehrimize tekrar kazandırmak gibi projelerimiz ile çalışmalarımızı hızlandırarak İstanbul’u dünyanın turizm merkezi haline getirmek için katkılarımızı sunacağız. Umarız ki ekip arkadaşlarımız, değerli üyelerimiz ve yönetim kurulumuzla bunları başaracağız.”sözleriyle inaçlarını dile getirdi 

Istanbul Turizm derneğinin yeni görev dağılımı; 

Genel Başkan Yalçın Aydın, Genel Başkan Yardımcısı Sevim Aydın,  Genel Başkan Yardımcısı İlter Ergenç, Genel Başkan Yardımcısı Muhammed Erol Turanlıoğlu, Genel Sekreter Murtaza Kalender, Sayman Ahmet Küçükbaşkan, Yönetim Kurulu üyesi Onur Günaydın, Yönetim Kurulu üyesi Bülent Saruhan Saraylı, Yönetim Kurulu üyesi Zeynel Kılıç, Yönetim Kurulu üyesi, Gökay Işık, Denetim Kurulu Başkanı Özgür Güvercin, Denetim Kurulu Üyesi Şenel Aybek, Denetim Kurulu Üyesi İlhan Mürsel 

yilmazparlar@yahoo.com

İSTTA Neden Önemlidir