Pts. Nis 15th, 2024

 TÜRSAB Akademi Çatısı Altında  

Havayolu Bilet Satış Personeli Yetiştirme Ve İstihdam Programı Başlıyor 

Turizm sektörünün en köklü meslek kuruluşu olan TÜRSAB’dan Amadeus, Sabre ve Travelport firmalarının iş birliği ile havayolu biletleme alanında çalışmak isteyen ve eğitimini başarı ile tamamlayanlara iş fırsatı!  

“Havayolu Bilet Satış Personeli Yetiştirme ve İstihdam Programı” eğitimine katılım sağlayan çok sayıda personele biletleme alanında istihdam sağlayacak! 

Havayolu biletleme personeli alanında yaşanan acil personel ihtiyacı nedeniyle Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Akademi çatısı altında Amadeus, Sabre ve Travelport firmalarının iş birliği ile yeni personel yetiştirmeye yönelik “Havayolu Bilet Satış Personeli Yetiştirme ve İstihdam Programı” Basın Lansmanı 25 Ağustos Perşembe günü (bugün) gerçekleşti.  

TÜRSAB Genel Merkezi’nde gerçekleşen lansmana, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, TÜRSAB Havayolu Biletleme ve IATA İhtisas Başkanı Numan Olcar, ulusal basın ve turizm basını katılım gösterdi. Gerçekleşen basın lansmanında Amadeus, Sabre ve Travelport firmaları ile iş birliği protokolü imzalandı.  

Turizm Konusunda Eğitimli Elemanların İstihdam İçindeki Payının Artması Gerektiğine İnanıyoruz 

Basın lansmanında açılış konuşması gerçekleştiren TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya; “Hepinizin yakından bildiği üzere, uzmanlaşmanın öneminin her geçen gün arttığı sektörümüzde kalifiye personel ihtiyacı da günden güne artış gösteriyor. Seyahat acentacılığında, mesleki eğitim almış personel ile müşteri memnuniyetinin sağlanması son derece önemli. Turizm konusunda eğitimli elemanların istihdam içindeki payının artması gerektiğine inanıyoruz. Bu çerçevede aktif hale getirdiğimiz TÜRSAB Akademi çatısı altında sektörümüzün eğitimli personel ihtiyacını karşılanması noktasında gerekli adımları attık, atmaya da devam edeceğiz” diyerek sektördeki eğitimli personel ihtiyacını dile getirdi. 

Turizm Sektöründeki Havayolu Biletme Personeli Alanında Yaşanan Acil Personel İhtiyacından Yola Çıkarak TÜRSAB Akademi Çatısı Altında Havayolu Bilet Satış Personeli Yetiştirme Ve İstihdam Programı’nı Başlatmaktan Mutluluk Duyuyoruz 

Firuz Bağlıkaya, “Turizm sektöründeki “Havayolu Biletme Personeli” alanında yaşanan acil personel ihtiyacından yola çıkarak TÜRSAB Akademi çatısı altında, global sistem firmalarından Amadeus, Sabre ve Travelport iş birliği ile “Havayolu Bilet Satış Personeli Yetiştirme ve İstihdam Programı”nı başlatmaktan mutluluk duyuyoruz. İkişer aylık periyodlar ile düzenlenecek bu eğitim programında, sektördeki biletleme personeli açığı bitene kadar devam edeceğiz” ifadeleri ile biletleme alanındaki acil ihtiyaçtan dolayı TÜRSAB Akademi çatısı altında başlattıkları projeden duydukları mutluluğu ifade etti.  

Eğitimler Sadece İstanbul İle Sınırlı Değil, İlerleyen Zamanlarda Ankara, İzmir Ve Antalya’da Başlayacak 

Bağlıkaya;” İstanbul’da başlattığımız biletleme eğitimlerini ilerleyen dönemlerde Ankara, İzmir ve Antalya’da da devam edeceğiz. Havayolu Bilet Satış Personeli Yetiştirme ve İstihdam Programı’mızı bu alandaki açığı kısa sürede kapatacağına inanıyoruz” diyerek eğitim sürecinin sadece İstanbul ile sınırlı kalmayacağını vurguladı. 

 Pandemi Döneminde Pek Çok Sektörde Olduğu Gibi Bilet Satış Sektörünü De Etkiledi 

TÜRSAB Havayolu Bilet Satış ve IATA İhtisas Başkanı Numan Olcar ise imza töreninde yaptığı açılış konuşmasında, “Pandemi dönemi pek çok sektörde olduğu gibi sektörümüzü ve havayolunu da etkiledi. Acentalardaki personel yetersizliği havayolundan paydaşları olan tüm departmanlarda hissedildi. Piyasada gördüğümüz bu sıkıntı çerçevesinde bir plan gerçekleştirildi” cümlelerini kullanarak projenin amacını anlattı.  

Bu Projenin Temeli Sektöre Taze Kan Sağlanması 

Olcar; “Sektörde liyakat çok önemli, işi bilen insanların yapması çok önemli. Yeni bir personel yetiştirilmesi ve taze kan sağlanması bu projenin temelini oluşturdu. Mevcut olan personele de destek olunacaktır. Ama sektöre yeni girecek olan, meslek olarak sektörü seçen gençleri, taze kanı hedeflemektedir. İlk kez bir masa etrafında bir araya geldik, TÜRSAB olarak bundan memnuniyet duymaktayız. Rakip olan firmalar bu proje ile bir araya geldi.” diyerek eğitimli personelin havayolu bilet satış alanındaki öneminin altını çizdi. 

Eğitimli Personel Ve Yeteneklerinin Keşfedilmesi Ve Nitelikli Personel Açığının Kapatılması İçin Projede Emeği Geçen Herkese Teşekkür Ediyoruz 

Amadeus Pazarlama ve İletişim Müdürü Çiğdem Cengiz ise “Amadeus adına teşekkürlerimi sunuyorum. Projenin başından beri tüm paydaşlarla birlikte çalıştık. Eğitimli personel ve yeteneklerinin keşfedilmesi ve nitelikli personel açığının kapatılması için projede emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Çalışanlarımızı ve teknolojimizi bir araya getirerek öğrenmeye ihtiyaç duyanlar için seyahat ve turizm alanında ihtiyaca yönelik Amadeus eğitimlerine erişimleriyle sektörün canlanmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Sektör için olumlu etkiler getireceğine inanıyoruz. Sektör adına hayırlı olmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Sektöre Kalıcı Personel Yetiştirmek Hem Turizm Adına Hem De Bizler İçin Çok Önemli 

Sabre Satış Müdürü Ferah Banu Altunsoy yaptığı konuşmada; “Projenin içerisinde olmaktan son derece mutluyuz. Eğitim konusu çok önemli, sektörün içerisindeyiz. Ancak her zaman birlikten kuvvet doğar. 2014 yılından bu yana Türkiye’deki acentalarla çalışıyoruz, sektöre kalıcı personel yetiştirmek hem turizm adına hem de bizler için çok önemli. Kazan kazan stratejisi olacaktır diye düşünüyorum. Türkiye’de İstanbul ile başlayan bu projenin tüm Türkiye’ye yayılmasını ve örnek olmasını diliyorum” cümlelerini kullandı. 

Sektörde Bir İlki Gerçekleştirdik 

Travel Port Bölgesel Ekip Lideri Sunny Gupta ise yaptığı konuşmada “Emeklerinden dolayı tüm paydaşlara teşekkür ediyorum. Sektörde bir ilki gerçekleştirdik. Toplu olarak bunu yapabildiğimiz için TÜRSAB’a çok teşekkür ediyorum. Tek bir çatı altında bunu gerçekleştirmek çok kıymetli. Eğitim sonrasında bizlerin içindeki havayolu ve turizm sektörüne bağlılık umarım sizlere de geçer ve uzun yıllar sizlerle çalışabiliriz” cümlelerini kullandı.   

Programa Katılım Sağlamak İçin 

Başvuruların online olarak alınacağı programa katılabilmek için gerekli şartlar: 

Lise, ön lisans ya da lisans mezunu olmak. 

Herhangi bir seyahat acentasında çalışmıyor olmak ya da hali hazırda biletleme personeli olarak çalışmıyor olmak. 

Daha önce Amadeus, Sabre, Travelport firmalarına ait bir GDS programı sertifikasına sahip olmamak. 

Kursa katılan, eğitimini başarıyla tamamlayıp sınavı geçen bütün kursiyerlerin işe yerleştirileceği Bilet Satış Yerleştirme ve İstihdam Programı’na, 30 Ağustos 2022 tarihine kadar https://akademi.tursab.org.tr web adresinden online olarak başvurulabilecek.  

TÜRSAB Hakkında: 

28 Eylül 1972 tarihinde 1618 sayılı “Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu” uyarınca kurulan TÜRSAB, Türkiye’nin en köklü turizm meslek örgütüdür. 12 bini aşkın üye sayısıyla dünyanın önde gelen seyahat acentaları birlikleri arasında yer almaktadır. Türkiye’nin dört bir yanındaki 36 Bölgesel Temsil Kurulu ile çalışmalarını sürdüren TÜRSAB, 16 farklı İhtisas Başkanlığı ile turizm sektöründe uzmanlık gerektiren konulara ilişkin sorunların çözümü için çalışmakta ve çözüm üretmektedir. Yeni turizm pazarlarının ve ürünlerinin yaratılmasında aktif rol oynayarak, seyahat acentalarının gelirlerini artıran TÜRSAB, ülke ekonomisine de önemli katkılar sunmaktadır. TÜRSAB, Türkiye’nin sahip olduğu tarihi, doğal, kültürel değerlerin korunması için kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği halinde projeler geliştirerek diğer ülkelerdeki turizm organizasyonları, tur operatörleri, seyahat acentaları, birlik, federasyon gibi kuruluşlar ile ikili ve çok taraflı ilişkilerin geliştirmesi için de faaliyet yürütmektedir.  

Yilmazparlar@yahoo.com

 TÜRSAB Akademi-Havayolu Bilet Satış Personeli Yetiştirme Ve İstihdam Programı