Cts. May 25th, 2024

Turizmciler Sahada Gösteri Maçı’nda

Turizm sektörünün yıldız markalarından Divan Grubu tarafından organize edilen ‘Turizmciler Sahada Gösteri Maçı’nda, sektörün önemli isimlerinden oluşan iki takım, Beşiktaş Vodafone Park Stadı’nda karşı karşıya geldi.


 

Ancak bu organizasyon bize bunun marka şehir olmamıza vesile olabileceğini uluslararası organizasyon olmasını çağrıştırdı; 

Turizm Dünyanın en büyük en hızlı büyüyen en önemli ekonomik sektörlerinden biridir. İnsanların dünyanın farklı kültürel ve doğal zenginliklerini deneyimlemelerini sağlar ve insanları birbirine yakınlaştırarak ortak değerlerimizi  öne plana çıkarır. Spor ise dünyanın en büyük sosyal fenomenlerinden biridir. Spor denilince ilk akla gelen popüler olan futbol geliyor.

BM Dünya Turizm Örgütü (UNWTO ) Her yıl 27 Eylül Turizm Günü olarak kutlanan günde, Dünya Spor ve turizm, sosyal ve kalkınma hedeflerine ulaşmak için el ele gidebilir.

İstanbul stadyumları Dünya hotel zincirlerin müsabakalarına ev sahipliği yapabilir. Dünya Medyasının odak noktası haline gelir. Markalaşmada önemli rol oynar. 

Futbol turistleri, yoğun olmayan turizm sezonunda restaurantları, hotelleri ve konaklama merkezlerini destekleyerek yerel ekonomileri canlandırır.

Spor turizmi, turizm endüstrisinin büyük bir bölümünü oluşturmakta olup,bazı kaynaklar Dünyadaki tüm turizmin dörtte birinin sporla ilgili olduğunu iddia eder. Spor turizmi, sadece spor etkinliklerine katılmayı değil, aynı zamanda kişisel rekreasyon faaliyetlerini de içerir.

Turizm ve spor birbiriyle ilişkili ve tamamlayıcıdır… Her ikisi de kalkınma için güçlü güçlerdir, havaalanları, yollar, stadyumlar, spor kompleksleri ve restaurantlar gibi altyapı projelerine yatırımı teşvik eder. 

Spor turizmi ve sürdürülebilir kalkınma kapsayıcı ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi, tam ve üretken istihdamı ve herkes için katkıda bulunur.

Çekişmali geçen maça dönersek; 

Divan Grubu Oteller Satış Direktörü Deniz Dikkaya’nın organize ettiği maçı Bahattin Duran yönetdi. Halit Kıvanç’ın yetiştirdiği yetenek Okay Karacan’ın başarılı anlatdığı maçın başlama vuruşunu Beşiktaş Kulübü İletişim Danışmanı, tecrübeli Turizmci Şule Gökırmak yaptı.

Türk hakemliğini uluslararası alanda başarıyla temsil eden FİFA Hakemi Cüneyt Çakır’ın yardımcı hakemlerinden Bahattin Duran düdük çalmasıyla başlayan maç çok heyecanlı geçti.

Turizm sektörünün önemli isimlerinin karşı karşıya geldiği siyak ve bayaz takım kadroların teknik direktörlüklerini, TÜROB’un Efsane Başkanı duayen Timur Bayındır ve TÜRSAB’ın Başarılı  Genel Sekreteri Çetin Gürcün yaptı. 6-3 skorla Siyah Takımın galibiyetiyle sonuçlanan maç sonrası Stadyum gezildi. Özellikle Müze yoğun ilgi gördü.

Turizm Sektörünün lider yayın organı Hotel Gazetesi’nin basın sponsoru olduğu organizasyonun sonrasında Beşiktaş Stadyum terasında Güzel manzara eşliğinde Divan Hotel Grubun lezzetli  seçkileri İkram edildi

yilmazparlar@yahoo.com