Cum. Tem 12th, 2024

İstanbul Hindistan Başkonsolosluğu ev sahipliğinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Spor İstanbul destekleriyle 21 haziran 2023 Çarşamba günü Sarayburnu parkında 9.uncu Uluslararası Yoga Günü kutlandı.

Gerçekleşen Yoga gününde Hindistan Türkiye Büyükelçisi Dr. Virander Paul, Hindistan İstanbul Başkonsolosu Sudhi Choudhary, İstanbul Belediye Başkan Danışmanı Mustafa İsmail Duran, spor İstanbul Stratejik Ortaklıklar Müdürü Seçil Akbudak Tanören Çeşitli İstanbul konsolosları ve temsilcileri, çeşitli yoga-meditasyon dernek üyeleri katıldılar. Yoga Hocası ve ekibi öncülüğünde yapılan yoga hareketlere tüm protokol bizzat katıldı.

Hindistan Başbakanı Shri Narendra Modi’nin mesajında “Yoga antik hint bilgelerin insanlığa verdiği en değerli armağandır. Yoga bir denge ve sakinlik halidir” der.

Bedeni ve zihni kontrol etme teknikleri ile bir hedefe ulaşmak için yöntem olarak, felsefe okullarından veya sistemlerinden birinin adı olarak çeşitli disiplinlik kazanan  yoga; Sağlık anlamına gelir. Mükemmel bir denge ve eklemler, dokular, kaslar, hücreler, sinirler, meme ve tüm vücut sistemleri arasındaki uyum. İyi bir sağlık Fiziksel, duygusal, zihin ve ruh sağlığıdır.

Açılış konuşmasında , Hindistan İstanbul Başkonsolosu Sudhi Choudhary,özetle  “Başkonsolos meslektaşlarım ve diplomatik toplum üyeleri dostlarım. “Merhaba İstanbullular. Herkese mutlu ve sağlıklı Yoga günü dilerim”sözleriyle başladı..

“Türkiye dahil, Milyonlara yoga yapan insan var. Her gün yoga yapıyorsunuz. Ben de sizlerden biriyim. Günüme yogayla başlıyorum,  ve bazen yogayla bitiriyorum. Yoga sürdürülen derinlik, yoga tevazu, ve huzur. Bizi zihinsel, ruhsat ve dengeyi uyuşturuyor. 

Tüm bedenlerdeki ya da yaşlardaki insanların yoga hayatlarının bir parçasıdır.

Bunun yolu her zaman bedeninizi dinlemek ve ona iyi davranmaktır. Normalde yoga yaparken namaste demesi

fark etmiş olacaksınız. Ben de konuşma namaste ile başladım. O zaman nedir? Namaste başımla, selamlıyorum” İBB ye desteklerinden teşekkürlerini sundu. 

Hindistan Türkiye Büyükelçisi Dr. Virander Paul, İstanbul’da, 9. Uluslararası Yoga Günü münasebetiyle bu etkinliği düzenlemeye yardımcı olanlara Teşekkür ederek başladı.

Dr. Virander Paul,”Bozulmamış ve zengin tarihi ile dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan bu en büyüleyici ve güzel şehirde bulunmaktan çok mutluyum. Bosfor üzerindeki bu muhteşem ortamda bir arada olmaktan hepimiz ayrıcalıklıyız.

Bugünkü gibi bir olayı kutlamak için burada bir araya gelmemiz her gün mümkün değil. Meslektaşım Uluslararası Yoga Günü’nün doğuşunu kısaca açıkladı ve tanımladı. Birleşmiş Milletler’in böylesine büyük bir uluslararası destekle yogaya adanmış bir Uluslararası Gün ilan etmesi, yoganın tanınmasıdır.

Yoganın evrensel cazibesini ve insanlığa sağladığı muazzam faydaları hissedin. Yoga sanatı, bilimi ve felsefesi Hindistan’da ortaya çıkmış olabilir, ancak bugün tüm dünyaya aittir. Ve yoganın popülaritesi dünya çapında giderek artıyor ve sınırları aştı.” Dedi

Uluslararası Yoga Günü’nün ilk kez düzenlendiği 2015 yılından bu yana kitlesel bir harekete dönüştüğünü hatırlatarak, “Her yıl oyuna odaklanması için bir takım seçiliyor. Geçen yıl normallik için yogaydı. Bu, dünyanın toparlanmaya başladığı zamandı.

COVID-19 pandemisinden, sadece pandeminin fiziksel etkisi değil, aynı zamanda COVID-19 bütçesinin insanlığa getirdiği psikolojik ve zihinsel ıstırap da. Şimdi bu yıl, Genel Konsey’in de belirttiği gibi, sahne Vasudhaiva Kutumbakam için Yoga’dır.

Biliyorsunuz bu yılki sahne olarak seçilmiştir ve bu bir ifadedir. Dünyanın bir aile, tek dünya, tek aile ve tek gelecek olduğu anlamına gelen Sanskrit dilindeki eski bir metinden alınmıştır. Ve şimdi bu, çevredeki ekosistemle sürdürülebilir, bütünsel, kapsayıcı ve sorumlu bir şekilde uyum içinde yaşamaya dair benzersiz bir Hint felsefi yaklaşımıdır.” Açıklamalarında bulundu.

Elçi, “Ve yoga gerçekten de buna katkıda bulunuyor. Yoga, bugün bile Yoga İncili’nde gördüğümüz gibi, insanları bir araya getiriyor. Biliyorsunuz, şu anda Amerika’ya resmi ziyarette bulunan Hindistan Başbakanı, kısa bir süre önce New York’ta BM merkezindeydi ve Uluslararası Yoga Günü kutlamalarına liderlik etmişti.

Ve eminim ki yogaya olan sevginiz ve ilginiz sizi buraya getirdiğine göre, bazılarınız biz bu etkinliği bitirdikten ve kısa bir süre önce BM genel merkezinde gördüğümüz coşku ve hareketliliği gördükten sonra kesinlikle internete bağlanacaksınız. Şimdi, bitirmeden önce, bize katılmak için zaman ayırdığınız için her birinize bir kez daha teşekkür etmeme izin verin.” İfadelerini kullandı. Uluslararası Yoga Günü’nü kutladı.

İstanbul Belediye Başkan Danışmanı Mustafa İsmail Duran, spor İstanbul Stratejik Ortaklıklar Müdürü Seçil Akbudak Tanören’e desteklerinden dolayı ve Yoga öğretmeni ve ekibine hizmetlerinden teşekkür plaketleri verildi.

Tüm yogacıların aile fotosu ile etkinlik sona erdi. Hindistan mutfağından seçkiler katılımcılara ikram edildi.

yilmazparlar@yahoo.com

İstanbul’da Dünya Yoga Günü